Rusko-iránska aliancia má veľké plány. Napravíme, čo napáchali USA, zaznelo

17.7.2017 7:00

Na Blízkom východe vzniká koalícia pod vedením Ruska a Iránu. Zaistiť má vraj bezpečnosť v regióne a napraviť to, čo považuje za „negatívnu rolu Spojených štátov v oblasti“.

Rusko-iránska aliancia má veľké plány. Napravíme, čo napáchali USA, zaznelo
Foto: SITA
Popis: Iránsky prezident Hassan Rúhání a prezident Ruskej federácie Vladimír Putin

V stredu 12. júla zakotvila ruská námorná flotila v kaspickom prístave Anzali v severnom Iráne. Podľa iránskej informačnej agentúry Mehr priviezla ruská flotila správu o „mieri a priateľstve“ a z iránskej strany ju čakalo vrelé privítanie.

Táto návšteva je podľa iránskej agentúry súčasťou programu, v rámci ktorého sa medzi sebou Rusko s Iránom snažia prehĺbiť vojenskú spoluprácu. Ide už o piatu návštevu ruskej flotily v iránskom prístave.

Os Moskva – Teherán

O prehlbujúcich sa vzťahoch medzi Moskvou a Teheránom svedčí aj nedávne vystúpenie jedného z vysokopostavených iránskych činovníkov, ktorý sa o spolupráci s Ruskom vyjadril viac ako pozitívne.

Tajomník Bezpečnostnej rady Iránskej islamskej republiky Ali Shamkhani vystúpil v rámci besedy s Fondom štúdie Iránu a Eurázie, kde hovoril o politickej evolúcii regiónu Blízkeho východu. Zameral sa predovšetkým na situáciu v Sýrii a rusko-iránske vzťahy.

Spolupráca medzi Iránom a Ruskou federáciou sa podľa Shamkhaniho neobmedzuje len na predaj zbraní, čo je iba jeden z mnohých aspektov črtajúcej sa aliancie.

„Z nášho pohľadu začala vzájomná spolupráca medzi Iránom a Ruskom získavať strategické kontúry už v momente, keď sa Ruská federácia začala prvýkrát aktívne angažovať v Sýrii v role aktéra vystupujúceho proti terorizmu. Už v tom čase sa začalo utvárať naše partnerstvo v obrannej a vojenskej sfére,“ cituje slová iránskeho tajomníka ruský server Inosmi.ru.

Strategický charakter vzájomných vzťahov oboch mocností podľa iránskeho činovníka znamená, že medzi lídrami oboch krajín dochádza k pravidelným schôdzkam. Vzájomné kontakty udržujú aj generáli vojenských štábov, rady národnej bezpečnosti a obranných zložiek.

Spolupráca medzi Iránskou islamskou republikou a Ruskou federáciou má pre obe krajiny a celý región vraj taký význam, že sa dá hovoriť o vytvorení regionálnej koalície, ktorej cieľom bude zaistenie bezpečnosti nielen v regióne Blízkeho východu, ale aj na celom svete.

„Na príklade spoločného postupu Iránu, Ruska, Iraku, Sýrie a libanonskej skupiny Hizballáh v Sýrii môžeme vidieť, ako sa celkovo zmenil pomer síl, ako sa teroristi po dlhých rokoch postupu vpred začali sťahovať, ako došlo k oslobodeniu Aleppa,“ uviedol Shamkhani.

Hlavné je podľa iránskeho vysokopostaveného funkcionára to, že sa vojenská spolupráca medzi Ruskom a Iránom rozrastá aj do politickej sféry. Dôvodom je podľa neho fakt, že obe mocnosti vidia budúcnosť regiónu podobne.

„Negatívna rola Spojených štátov a nimi vytvorenej koalície na Blízkom východe je v tomto smere kľúčová. V opozícii sa totiž vytvorila aliancia pre boj proti terorizmu, v rámci ktorej si všetky zúčastnené strany vzájomne vymieňajú svoje cenné skúsenosti,“ dodal.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: fib
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Imigranti vo Zvolene? Kotleba bije na poplach. Čo sa babe chcelo, to sa babe snilo, hovorí Kaliňák

0:00 Imigranti vo Zvolene? Kotleba bije na poplach. Čo sa babe chcelo, to sa babe snilo, hovorí Kaliňák

„Čo sa babe chcelo, to sa babe snilo,“ napísal minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) na sociálnej…