Rusi zvažujú krok, ktorý budú Američania zrejme rozdýchavať len veľmi ťažko. Pozrite sa, o čo ide

12.10.2017 16:20

Rusko nevylučuje, že nariadi Spojeným štátom, aby znížili počet príslušníkov svojho diplomatického personálu v Rusku na 300 alebo ešte menej. Ruská tlačová agentúra RIA Novosti o tom v stredu informovala s odvolaním sa na predstaviteľa ministerstva zahraničných vecí Georgija Borisenka.

Rusi zvažujú krok, ktorý budú Američania zrejme rozdýchavať len veľmi ťažko. Pozrite sa, o čo ide
Foto: Hans Štembera
Popis: Vlajka Ruska

Moskva v júli oznámila Spojeným štátom, aby znížili počet členov diplomatického a technického personálu pracujúceho v Rusku približne o 60 percent, teda na 455 zamestnancov.

To bol ďalší znak zhoršujúcich sa vzťahov medzi oboma krajinami, pripomenula agentúra Reuters.

Počet 455 zamestnancov mal odzrkadľovať celkový počet ruských diplomatických pracovníkov pôsobiacich v USA, ktorý však zahŕňal aj rukých občanov pracujúcich pri OSN v New Yorku, povedal pre RIA Novosti šéf oddelenia ministerstva pre Severnú Ameriku Borisenko.

"Fakt, že sme v lete do uvedeného počtu zarátali aj ľudí pracujúcich v ruskej misii pri OSN, bola naša dobrá vôľa," povedal Borisenko.

"Ak to neoceňujú, máme plné právo znížiť... počet diplomatov USA," uviedol a dodal, že Moskva prestane započítavať ruský diplomatický personál pri OSN, keď bude odhadovať paritu medzi oboma štátmi.

"V takom prípade by mohol klesnúť počet amerických (diplomatických) pracovníkov v Rusku na úroveň 300 i menej," spresnil Borisenko.

Podľa slov hovorkyne veľvyslanectva USA v Moskve Marie Olsonovej Washington dúfa, že po splnení požiadaviek Ruska by mohli obe krajiny prestať podnikať odvetné opatrenia, informovala neskôr agentúra RIA Novosti.

"Zhoršovanie vzťahov neprospieva záujmom žiadnej z oboch strán. Dúfame, že úpadok vo vzťahoch sa už zastaví," povedala Olsonová.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Fico podsunul Sorosa, akoby cez Kisku organizoval zvrhnutie vlády. Primitívne! On však je problém. Jeho peniaze roky plynú cez tretí sektor na podporu protirodinných ideológií, tvrdí Palko

13:50 Fico podsunul Sorosa, akoby cez Kisku organizoval zvrhnutie vlády. Primitívne! On však je problém. Jeho peniaze roky plynú cez tretí sektor na podporu protirodinných ideológií, tvrdí Palko

Ľudia na protestoch vyjadrovali túžbu po slušnosti. Ale pokus sprivatizovať si slušnosť vzbudzuje ni…