Rusi zvažujú krok, ktorý budú Američania zrejme rozdýchavať len veľmi ťažko. Pozrite sa, o čo ide

12.10.2017 16:20

Rusko nevylučuje, že nariadi Spojeným štátom, aby znížili počet príslušníkov svojho diplomatického personálu v Rusku na 300 alebo ešte menej. Ruská tlačová agentúra RIA Novosti o tom v stredu informovala s odvolaním sa na predstaviteľa ministerstva zahraničných vecí Georgija Borisenka.

Rusi zvažujú krok, ktorý budú Američania zrejme rozdýchavať len veľmi ťažko. Pozrite sa, o čo ide
Foto: Hans Štembera
Popis: Vlajka Ruska

Moskva v júli oznámila Spojeným štátom, aby znížili počet členov diplomatického a technického personálu pracujúceho v Rusku približne o 60 percent, teda na 455 zamestnancov.

To bol ďalší znak zhoršujúcich sa vzťahov medzi oboma krajinami, pripomenula agentúra Reuters.

Počet 455 zamestnancov mal odzrkadľovať celkový počet ruských diplomatických pracovníkov pôsobiacich v USA, ktorý však zahŕňal aj rukých občanov pracujúcich pri OSN v New Yorku, povedal pre RIA Novosti šéf oddelenia ministerstva pre Severnú Ameriku Borisenko.

"Fakt, že sme v lete do uvedeného počtu zarátali aj ľudí pracujúcich v ruskej misii pri OSN, bola naša dobrá vôľa," povedal Borisenko.

"Ak to neoceňujú, máme plné právo znížiť... počet diplomatov USA," uviedol a dodal, že Moskva prestane započítavať ruský diplomatický personál pri OSN, keď bude odhadovať paritu medzi oboma štátmi.

"V takom prípade by mohol klesnúť počet amerických (diplomatických) pracovníkov v Rusku na úroveň 300 i menej," spresnil Borisenko.

Podľa slov hovorkyne veľvyslanectva USA v Moskve Marie Olsonovej Washington dúfa, že po splnení požiadaviek Ruska by mohli obe krajiny prestať podnikať odvetné opatrenia, informovala neskôr agentúra RIA Novosti.

"Zhoršovanie vzťahov neprospieva záujmom žiadnej z oboch strán. Dúfame, že úpadok vo vzťahoch sa už zastaví," povedala Olsonová.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Diskusia obsahuje 0 príspevkov Vstúpiť do diskusie Vytlačiť

Ďalšie články z rubriky

Chránené zvieratá Roberta Fica necítia žiadnu zodpovednosť. Exminister za Smer Pavlis môže za miliónovú odmenu pre ďalšiu advokátsku kanceláriu, upozorňuje OĽaNO

14:30 Chránené zvieratá Roberta Fica necítia žiadnu zodpovednosť. Exminister za Smer Pavlis môže za miliónovú odmenu pre ďalšiu advokátsku kanceláriu, upozorňuje OĽaNO

Poslanci OĽaNO-NOVA Gábor Grendel, Jozef Viskupič a Eduard Heger priniesli do parlamentu osem milión…