Rozpad Európskej únie už nie je nemysliteľný, priznáva Merkelovej zástupca a budúci súper

9.1.2017 10:27

O tom, že Európska únia by sa mohla začať štiepiť už tento rok, sa hovorí v členských krajinách stále častejšie. Najnovšie sa k odborníkom a politikom, ktorí túto možnosť pripúšťajú, pridal aj nemecký vicekancelár a minister financií Sigmar Gabriel.

Rozpad Európskej únie už nie je nemysliteľný, priznáva Merkelovej zástupca a budúci súper
Foto: TASR
Popis: Nemecký vicekancelár Sigmar Gabriel.
Nemecká neústupčivosť v úsporných opatreniach v rámci eurozóny rozdelila Európsku úniu viac ako čokoľvek iné. Takéto priznanie vyšlo z úst šéfa nemeckého rezortu financií a zástupcu kancelárky Merkelovej v rozhovore pre nemecký Der Spiegel. Predseda vládnych sociálnych demokratov (SPD) Sigmar Gabriel priznal aj to, že znižovanie deficitu vo Francúzsku a Taliansku so sebou prinieslo politické riziká. 
 
„Raz som sa opýtal kancelárky, čo by bolo pre Nemecko nákladnejšie: keby sme dovolili Francúzsku o pol percenta vyšší deficit alebo keď sa Le Penová stane prezidentkou. A doteraz mi dlhuje odpoveď,“ uviedol Gabriel v narážke na rastúce preferencie líderky Národného frontu. Práve Le Penovej antiimigračná strana má stále väčšiu podporu voličov a to zvyšuje jej šance v blížiacom sa súboji o Elyzejský palác. 
 
Práve Sigmar Gabriel bude pravdepodobne kandidátom SPD v septembrových federálnych voľbách v Nemecku, kde sa postaví proti Angele Merkelovej. Uvedomuje si pritom, že jeho nápady na vyššie dotácie do EÚ sú v Nemecku extrémne nepopulárne. 
 
„Uvedomujem si aj to, v akom stave je EÚ. Už nie je ďalej nemysliteľné, že by sa (EÚ) rozpadla. Ak sa to stane, naše deti nás budú preklínať,“ pripustil Gabriel v interview. 
 
Celý text v angličtine nájdete TU.
 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: top

Ďalšie články z rubriky

Imigranti vo Zvolene? Kotleba bije na poplach. Čo sa babe chcelo, to sa babe snilo, hovorí Kaliňák

0:00 Imigranti vo Zvolene? Kotleba bije na poplach. Čo sa babe chcelo, to sa babe snilo, hovorí Kaliňák

„Čo sa babe chcelo, to sa babe snilo,“ napísal minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) na sociálnej…