Rozhodla sa Severná Kórea predsa len cúvnuť pred USA? Je ochotná rokovať, ak…

    0

    Čche Son-hui hovorila s novinármi na letisku v Pekingu, kam priletela z Nórska, kde viedla severokórejskú delegáciu na neformálnych rozhovoroch s americkými expertmi. Z Pekingu zamierila do severokórejskej metropoly Pchjongjang. 

    Diplomatka nespresnila, o aké konkrétne podmienky pôjde. Jej vyjadrenie však vzbudzuje nádej, že sa KĽDR a USA vrátia k spoločným rokovaniam, a to vôbec po prvý raz od roku 2008, keď zlyhali šesťstranné rozhovory o jadrovom programe Pchjongjangu, napísala agentúra AP. 

    Americký prezident Donald Trump nedávno povedal, že by bol “poctený”, ak by sa mohol stretnúť so severokórejským vodcom Kim Čong-unom. Podľa korešpondenta spravodajskej stanice BBC však bude musieť KĽDR pravdepodobne súhlasiť s obmedzením svojho jadrového programu, ak chce, aby USA na takéto rozhovory pristúpili. 

    Napätie na Kórejskom polostrove je značné už niekoľko mesiacov, pričom k nemu prispievajú obavy, že by Pchjongjang mohol uskutočniť svoju šiestu jadrovú skúšku, proti čomu sa stavia OSN, ako aj Čína -jediný významnejší spojenec KĽDR.

    Trumpova administratíva nedávno uviedla, že USA nevylučujú žiadnu z možností, ako vyvinúť nátlak na Pchjongjang, aby sa zbavil svojich jadrových zbraní a balistických rakiet. 

    KĽDR v reakcii na to uviedla, že bude ďalej pokračovať v raketových skúškach a pohrozila dokonca aj “totálnou vojnou”, v prípade, že by zo strany Spojených štátov došlo k vojenskému zásahu.

    Severná Kórea nedávno zadržala na svojom území dvoch kórejských Američanov, ktorí tam vyučovali na univerzite. Pchjongjang zároveň obvinil americkú Ústredná spravodajská služba (CIA) a juhokórejskú tajnú službu, že pripravovali atentát na severokórejského vodcu Kima Čong-una pomocou biochemickej látky.

    - Reklama -