Puč v Turecku má prvých odsúdených. Šokujúce tresty pre dvoch vojakov

5.1.2017 20:34

Na doživotie odsúdil dnes súd vo východotureckom meste Erzurum dvoch bývalých tureckých vojakov s vyššími hodnosťami údajne prepojených s tzv. Fethullahovou teroristickou organizáciou (FETÖ). Ide o vôbec prvé rozsudky vynesené v súvislosti s júlovým potlačeným pokusom o štátny prevrat, uviedla agentúra Anadolu.

Puč v Turecku má prvých odsúdených. Šokujúce tresty pre dvoch vojakov
Foto: TASR
Popis: Prezident Erdogan ďakuje svojim priaznivcom na masovej demonštrácii v Istanbule

Oboch mužov - explukovníka Murata Kočaka a exmajora Murata Yilmaza - podľa tureckých médií usvedčili z pokusu o zvrhnutie režimu s použitím násilia. Bývalí vojaci všetky obvinenia popreli. 

Turecká vláda obviňuje z pokusu o prevrat exilového moslimského duchovného Fethullaha Gülena žijúceho v USA a jeho prívržencov. Spojené štáty žiada o vydanie tohto klerika, ktorý účasť na puči popiera. Neúspešný prevrat, ku ktorému došlo v noci na 16. júla, si podľa vlády vyžiadal najmenej 246 životov a vyše 2200 zranených, pričom presný počet obetí na strane pučistov známy nie je. 

Ankara po potlačenom puči v rámci razií voči údajným Gülenovým podporovateľom prepustila či dočasne zbavila funkcií tisícky štátnych úradníkov, vojakov, novinárov či sudcov a zadržala okolo 41.000 osôb, za čo si vyslúžila odsúdenie zo strany západných krajín.

Zásahy voči Gülenovým prívržencom pritom stále prebiehajú. Agentúra Anadolu dnes informovala, že prokurátori nariadili zatknutie 380 podnikateľov, z ktorých 110 sa pravdepodobne zdržiava v zahraničí. Polícia zároveň vykonala razie v ich domovoch a kanceláriách.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR

Ďalšie články z rubriky

Fico podsunul Sorosa, akoby cez Kisku organizoval zvrhnutie vlády. Primitívne! On však je problém. Jeho peniaze roky plynú cez tretí sektor na podporu protirodinných ideológií, tvrdí Palko

13:50 Fico podsunul Sorosa, akoby cez Kisku organizoval zvrhnutie vlády. Primitívne! On však je problém. Jeho peniaze roky plynú cez tretí sektor na podporu protirodinných ideológií, tvrdí Palko

Ľudia na protestoch vyjadrovali túžbu po slušnosti. Ale pokus sprivatizovať si slušnosť vzbudzuje ni…