Prvé vystúpenie Borisa Johnsona po Brexite. A okamžite spôsobilo celkom slušný rozruch

    0
    Zástava EÚ a britská zástava pred Európskym domom v Londýne (Autor: TASR)

    Podľa Johnsona bolo referendum o Európskej únii najväčšou politickou udalosťou v živote Britov. „Nikdy v našej histórii sme neboli vyzvaní, aby sme odpovedali na takú kľúčovú otázku, ktorá ovplyvní budúcnosť národa. Nikdy nemuseli ľudia tak usilovne premýšľať, zvažovať odpoveď a zápasiť so svojím svedomím, aby našli správnu odpoveď,“ píše na úvod Johnson a pripúšťa, že v rámci kampane došlo k názorovému rozdeleniu rodín aj priateľov. „Na jej konci sme však dosiahli nespochybniteľný výsledok a 17 miliónov ľudí hlasovalo za Brexit.“

    Bývalý starosta Londýna sa zmieňuje o pochybnostiach niektorých priaznivcov EÚ nad motiváciami euroskeptikov s tým, či títo voliči vôbec pochopili, čo je počas hlasovania v stávke. Johnson zároveň vyvracia tézu priaznivcov EÚ, že tí, ktorí hlasovali za Brexit, boli motivovaní predovšetkým obavami z migrácie. „Tomu neverím. Stretol som sa v priebehu kampane s tisíckami ľuďí a môžem vám povedať, že voličom vadila hlavne strata kontroly nad vládnutím v našej krajine. Mali pocit, že britskú demokraciu nahradil byrokratický systém EÚ.“

    „Väčšina priaznivcov Brexitu si potom určite uvedomila, že Veľká Británia je úspešná krajina, ktorá môže prosperovať aj mimo Európskej únie ako nikdy predtým. Som presvedčený, že majú pravdu a hlasovali za správnu vec. Napriek tomu by sme si teraz mali priznať, že naše víťazstvo nebolo drvivé,“ konštatuje Johnson a pripomína, že šestnásť miliónov voličov si želalo v EÚ zostať. „Našou hlavnou úlohou v nasledujúcich mesiacoch je s nimi úzko komunikovať a trpezlivo vyvracať ich obavy. Je zrejmé, že po referende niektorí z nich pociťujú zmar a neistotu.“

    Potenciálny premiér a šéf britských konzervatívcov ďalej v duchu hesla „sláva víťazom, česť porazeným“ chváli Davida Camerona aj ministra financií Georga Osborna za reformy v oblasti ekonomiky. „Mali by sme byť pyšní na to, čo sa nám podarilo v minulých rokoch dosiahnuť,“ uvádza Johnson a zdôrazňuje, že sa to všetko podarilo dosiahnuť spoločne. „Okrem toho by som chcel zdôrazniť, že Británia je a vždy bude súčasťou Európy. Aj v budúcnosti budeme spolupracovať v mnohých oblastiach. Občania EÚ žijúci v našej krajine budú mať plne zaistené svoje práva, čo platí aj pre britských občanov, ktorí sa zdržiavajú v krajinách EÚ.“

    „Briti budú môcť aj naďalej žiť, študovať, pracovať a kupovať nehnuteľnosti v EÚ. Británia je a vždy bude kľúčovou európskou mocnosťou, ktorá si zachová svoju nespochybniteľnú úlohu v oblasti zahraničnej politiky, boja proti terorizmu aj vzájomnej výmeny spravodajských informácií. Je zrejmé, že to všetko musíme pre bezpečnejší svet podnikať spoločne,“ podotýka Johnson s tým, že jedinou zmenou bude opustenie mimoriadne neprehľadného systému úniovej legislatívy. „Vymaníme sa z rastúceho vplyvu Európskeho súdneho dvora a jeho opatrení, proti ktorým sa nemôžeme odvolať. To nám prinesie nie hrozby, ale nové príležitosti, ako presadiť zákony v prospech našej krajiny.“

    Podľa Johnsona má Veľká Británia veľa dôvodov na optimizmus. „Môžeme teraz fakticky urobiť reštart, aby sme boli na globálnom poli ešte úspešnejší. Máme za sebou úžasnú kampaň, z ktorej sa by sa mali poučiť politici u nás doma aj v zahraničí. Mohli tak prehovoriť milióny hlasov nepovšimnutých voličov, ktorí nezaznamenali žiadny rast svojich príjmov, zatiaľ čo šéfovia sto najväčších firiem obchodujúcich na londýnskej burze poberali 150-krát viac ako ich zamestnanci. Musíme načúvať hlasu týchto ľudí, ktorí hovorili sami za seba, ale aj za demokraciu. História napokon ukáže, že urobili správnu vec,“ usudzuje Johnson.

    Celý text si môžete v angličtine prečítať TU

    - Reklama -