Prieskum mešít vo Viedni: Viac ako tretina je proti integrácii

    0
    Viedenské islamské centrum (Autor: Hans Štembera)

    Ako Heinisch uviedol vo svojom pondelkovom vystúpení v rádiu ORF, šesť zo šestnástich sledovaných mešít vo Viedni bráni úspešnej integrácii moslimov do rakúskej spoločnosti. Denník Kronen Zeitung k tomuto záveru renomovaného historika dodáva, že po celej krajine funguje v súčasnosti asi štyristo mešít, z ktorých väčšinu prevádzkujú turecko-islamská organizácia ATIB, islamská asociácia Milli Görüs a bosnianska komunita.

    V niektorých sledovaných mešitách dokonca imámi brojili proti hodnotám väčšinovej spoločnosti a v jednej dokonca hlásali, že islam treba presadiť aj silou. „Štúdia sa okrem iného zaoberá etnickým rozdelením veriacich vnútri mešít. Oddelene sa tak v mešitách modlia Albánci, Bosniaci, Turci či Arabi, pričom modlitby sa konajú v drvivej väčšine prípadov v ich jazykoch. Kázeň v nemčine zaznieva len zriedka. Uprednostňovaní sú potom často muži pred ženami,“ píše Kronen Zeitung.

    Ďalším problémom je okrem samotného „nevyhovujúceho“ obsahu kázní aj financovanie mešít. Štátna tajomníčka Muna Duzdarová v nedeľu povedala agentúre APA, že podľa zistení úradov prijalo peniaze zo zakázaných zahraničných zdrojov až šesťdesiat imámov. „Tieto poznatky dostali ministerstvá vnútra a financií, ktoré budú viesť ďalšie vyšetrovanie. Zatiaľ nie je jasné, ktoré konkrétne mešity porušujú zákony.“

    Ako však Kronen Zeitung pripomína, začiatkom tohto roka obviňoval poslanec Peter Pilz z „nekalosti“ najmä mešity prevádzkované turecko-islamskou organizáciou ATIB. „Duzdarová bude teraz podľa svojich slov žiadať od ministerstva vnútra informáciu, či majú všetci dotknutí imámi oprávnenie na pobyt v krajine. Štátna tajomníčka ďalej požaduje pre svoj úrad ,Kultusamt‘ viac právomocí a zamestnancov, aby mohla byť v odhaľovaní nezákonného financovania mešít úspešnejšia.“

    Celý text si môžete v nemčine prečítať TU.

    - Reklama -