Poslanci rozhodli, že deti zo sociálne znevýhodneného prostredia nebudú chodiť povinne a bezplatne do škôlky

    0
    Ilustračné foto: Škôlkari (Autor: SITA)

    „Hlavným cieľom návrhu zákona je začleniť deti zo sociálne znevýhodneného prostredia do vzdelávacieho systému od dovŕšenia tretieho roku veku dieťaťa,“ uvádzali predkladatelia. V súčasnosti je povinná predškolská dochádzka rok pred začatím povinnej školskej výchovy.

    Poslanci upozornili, že pre deti zo sociálne slabšieho prostredia môže byť rok na začlenenie málo. „V priebehu roka môže mať dieťa problém začleniť sa do kolektívu, osvojiť si sociálne návyky a nadobudnúť všetky zručnosti a vedomosti potrebné na vstup do základnej školy. Pre mnohé deti môže jeden rok predstavovať príliš krátke časové obdobie na zvládnutie týchto krokov, z toho dôvodu sú nútené absolvovať tzv. nultý ročník základnej školy,“ vysvetlili.

    Návrh zákona mal upraviť aj financovanie či sankcie za neplnenie riadnej dochádzky do škôlky. Rodiča môže neplnenie povinnosti stáť až 331,50 eura. „Porušením povinnosti sa rozumie ohrozenie výchovy a vzdelávanie dieťaťa alebo zanedbanie starostlivosť o riadnu dochádzku dieťaťa do materskej školy, ak dieťa bez závažných dôvodov vynechá v príslušnom školskom roku v niektorom mesiaci viac ako polovicu stanoveného času predprimárneho vzdelávania,“ uvádza sa v návrhu.

    Za závažné sa malo považovať najmä konanie zákonného zástupcu dieťaťa, ak zanedbal starostlivosť o riadnu dochádzku dieťaťa zo sociálne znevýhodneného prostredia do materskej školy. „Tým sa apeluje na hlavný účel tohto návrhu zákona, ktorým je záujem štátu na vzdelávaní a výchove detí zo sociálne znevýhodneného prostredia v materských školách od dovŕšenia ich tretieho roka veku,“ zdôraznili navrhovatelia.

    - Reklama -