Plavčan ako minister končí! Poslednú ranu zasadil Fico

    0
    Peter Plavčan (Autor: TASR)

    To, že nemáme žiadnu alternatívu, neznamená, že si môžeme robiť, čo chceme. My musíme byť dôveryhodní tak v plnení medzinárodných záväzkov, tak v plnení programového vyhlásenia vlády, musíme byť dôveryhodní vo fiškálnej disciplíne, ale – a predovšetkým – v zužovaní priestoru pre netransparentné a korupčné správanie,” povedal Fico s tým, že udalosti, ku ktorým došlo na ministerstve školstva, vyvolali vo verejnosti oprávnené obavy o úmysloch vlády v boji proti netransparentnému správaniu sa.

    Fico povedal, že spolu s predsedom strany Most-Híd Bélom Bugárom vyvinul maximálne úsilie, aby bol problém ďalšieho pôsobenia ministra školstva pána Plavčana vyriešený vo vnútri materskej SNS. Je mi ľúto, ale musím to skonštatovať, že naša misia nebola úspešná. Nevznášam žiadne obvinenia, chcem poďakovať pánovi ministrovi Plavčanovi za úprimnú snahu veci vysvetliť, ale tiene podozrenia pretrvávajú, a preto som nútený požiadať predsedu SNS, aby mi predložil návrh na odvolanie ministra školstva a to v čo najkratšom čase,” uviedol.  Premiér zdôraznil, že strany koalície nevidia žiadne dôvody na predčasné voľby. Vláda je úspešná a plne medzinárodne rešpektovaná a každý, kto túto vládu chce rozbiť alebo by ju chcel rozbiť, a to je jedno, či zvonka, alebo zvnútra, koná proti záujmom tejto krajiny,” uzavrel. 

    Minister školstva Plavčan od začiatku júla čelil kritike pre zvláštne rozdeľovanie eurofondov na výskum a inovácie. Dotácie mali dostať aj firmy, ktoré výskum nikdy nerobili. Minister problematické výzvy zastavil a nariadil ich preverenie.

    Európska komisia (EK) neskôr pozastavila platby v štyroch výzvach na ministerstve školstva a rezortu zakázala podpisovať nové zmluvy s prijímateľmi dotácií. Pozastavenie eurofondov oznámila EK vo varovnom liste. Rozdeľovanie eurofondov rieši okrem Európskeho úradu pre boj proti podvodom aj Národná kriminálna agentúra (NAKA).

    Po niekoľkých dňoch od prepuknutia eurofondovej kauzy sa zišli lídri koaličných strán a dohodli sa na riešení. O pár dní na to, v pondelok 7. augusta, predseda SNS Andrej Danko oznámil cez médiá vypovedanie koaličnej zmluvy, čo vyvolalo vládnu krízu, trvala niekoľko dní. Partneri sa na jednom rokovaní koaličnej rady zhodli, že ich vláda nemá alternatívu a že sú odhodlaní ísť ďalej. SNS potom obvinila Smer-SD zo spolupráce s opozičným OĽaNO na diskreditácii SNS, čo obe strany odmietli. Lídri sa odvtedy oficiálne nedokázali stretnúť. Raz bol chorý premiér Fico, potom zas esemeskou Danko oznámil, že nepríde.

    Napokon sa nekonala ani posledná Koaličná rada, keďže podľa oficiálneho tlačového vyhlásenia predsedov došlo k vzájomným konzultáciám lídrov, a teda rokovanie Koaličnej rady už nebolo potrebné. Predsedovia strán Smer-SD, Most-Híd a SNS Robert Fico, Béla Bugár a Andrej Danko sa podľa vyhlásenia dohodli na riadnom priebehu a na schválení programu zasadnutia vlády SR aj na časovom harmonograme prípravy dodatku ku koaličnej zmluve s osobitným zreteľom na ďalšie priority Programového vyhlásenia vlády SR. V súvislosti s voľbami do VÚC vyjadrili záujem vytvoriť konzultačné mechanizmy aj na nižších politických úrovniach.

    Autor: rp, TASR

    - Reklama -