Platíme medzinárodnej firme za to, čo by mohli robiť štátni úradníci? Liberáli hovoria o unikátnom tuneli v eurofondoch

    0
    Richard Sulík (Autor: TASR)

    Situácia v čerpaní eurofondov na Slovensku je taká zlá, ako ešte nikdy nebola. Jednotlivé výzvy stoja, nedodržiavajú sa ich harmonogramy a fondy sa nečerpajú. Zároveň tu vznikol takmer stomiliónový tunel. Na dnešnej tlačovej konferencii to vyhlásili predstavitelia opozičnej SaS s tým, že najabsurdnejšia situácia je v Ministerstve pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR.

    SaS pripomína, že Slovensko môže už tri roky čerpať z nového programovacieho obdobia, kde je veľa peňazí pre regióny. Vyčerpali sme však zatiaľ len 3,9 percenta. „To je absurdne málo,“ povedala podpredsedníčka Národnej rady SR Lucia Nicholsonová (SaS).


    Poradenské služby za milióny

    Nicholsonová zároveň tvrdí, že na Slovensku sa začala nová móda. „Jednotlivé ministerstvá si začali outsourcovať poradenské služby v obrovských balíkoch, pričom zatiaľ tu vyčerpali 75 miliónov eur na bližšie nešpecifikované poradenstvo a ďalšie kontrakty majú nasledovať. Tieto peniaze sa čerpajú z technickej pomoci, ktorú dostávame z EÚ, a je tam celkovo 650 miliónov eur pre nové programovacie obdobie. Teda tento vlak ešte pôjde ďalej,“ varovala podpredsedníčka.

    Tunelovanie sa má diať „nanajvýš vulgárnym spôsobom“. Podľa slov Nicholsonovej: „Spustilo ministerstvo vnútra  v roku 2014 tender na vysúťaženie poradenských, audítorských a právnych služieb. Vysúťažili desať subjektov a len z nich si môžu jednotlivé ministerstvá vyberať, kto im bude radiť pri eurofondoch. Najviac z minutého balíka zatiaľ odčerpala spoločnosť Deloitte, a to 33,4 milióna eur. Problém je, že firma robí len to, čo robia aj ľudia na ministerstvách. Tí majú v popise práce to, čo rezorty zadávajú pre Deloitte, a dochádza tak k duplicite.“


    Človek v konflikte záujmov?

    Nicholsonová tvrdí, že najabsurdnejšia situácia je na MPRV, kde ešte za ministra Ľubomíra Jahnátka (Smer-SD) podpísali s Deloitte realizačnú zmluvu za 6,6 milióna eur. „Problém je, že Integrovanému regionálnemu operačnému programu (IROP) šéfuje na ministerstve Marek Mitošinka, ktorý pracoval do konca roku 2015 pre Deloitte ako poradca. On zadáva premrštené objednávky pre Deloitte. Táto firma pritom v mnohých prípadoch vážne pochybila. Napr. úplne spackali výzvu pre materské škôlky, ktorá bola tak v rozpore s nariadeniami Európskej komisie (EK), že musela byť stiahnutá. Deloitte potom dostal novú objednávku, aby opravil vlastné chyby, a spoločnosť si to nanovo fakturovala,“ vyhlásila Nicholsonová.

    Opozičná poslankyňa upozornila, že Deloitte pre rezort pôdohospodárstva robí na základe objednávok od Mitošinku aj také veci ako 70-stranová príručka pre IROP, ktorá stála 95 000 eur.

    „Podľa našich informácií od zamestnancov táto príručka k procesu verejného obstarávania už existovala, minimálne pre iný operačný program. Domnievame sa, že Deloitte vydá príručku k obstarávaniu pre IROP a s minimálnymi zmenami ju vydá aj pre ďalšie ministerstvá a nanovo si to fakturuje,“ poznamenala opozičná poslankyňa za SaS.


    Ministerstvo pôdohospodárstva sa ohradilo voči obvineniam

    „Kritika práce ľudí na ministerstve zo strany SaS je teda absolútne neoprávnená, nekompetentná a dehonestuje kvalitnú prácu štátnych úradníkov. Na novej výzve na podporu materských škôl spoločnosť Delloitte vôbec nepracovala,“ poprelo pre PL Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR vyjadrenia poslancov za SaS.

    Nicholsonová vyzvala ministerku pôdohospodárstva Gabrielu Matečnú (nominantka SNS), aby si urobila poriadok v rezorte. „Nie je možné, aby človek, ktorý do roku 2015 pracoval pre Deloitte, robil premrštené objednávky na niečo, čo robia interní zamestnanci. Toto je tunelovanie eurofondov,“ zdôraznila.

    Aj toto obvinenie však ministerstvo odmieta. „Na MPRV SR zároveň nedochádza k žiadnemu konfliktu záujmov. Generálny riaditeľ sekcie programov rozvoja vidieka MPRV SR bol vybraný Marek Mitošinka ako špičkový odborník s 15-ročnými skúsenosťami v oblasti eurofondov. V konflikte záujmov nijako nie je a nikdy ani nebol. Na výbere firmy Deloitte sa nijako nepodieľal, obstarávanie realizovalo ministerstvo vnútra v roku 2014. Rezort pôdohospodárstva tak túto zmluvu už zdedil z minulosti,“ uviedlo v stanovisku ministerstvo pôdohospodárstva.

    Líder SaS Richard Sulík na záver tlačovky uistil, že liberáli budú konať. „Budeme o tom informovať EK. Deloitte je veľká organizácia, ktorá má vo svete dobré meno. Aj ich treba informovať, ako postupuje táto spoločnosť na Slovensku. A podáme aj podnety na Európsky úrad pre boj proti podvodom (OLAF). Všetky ďalšie možnosti si ponechávame podľa toho, ako sa prípad vyvinie,“ uzavrel Sulík.

    “Dôrazne odmietame všetky obvinenia vznesené voči Deloitte, ktoré odzneli dňa 20. 1. 2017 na tlačovej konferencii strany Sloboda a Solidarita. Všetky práce vykonané spoločnosťou Deloitte Advisory s.r.o. v súvislosti so zákazkami spomínanými na tlačovej konferencii boli vykonané v súlade s dotknutými zmluvami a príslušnými právnymi predpismi ako aj našimi štandardami kvality, uviedla v stanovisku pre Parlamentné Listy Henrieta Kiššová, PR manažérka spoločnnosti. Čestnosť a bezúhonnosť, profesionálne správanie, objektivita a dodržiavanie mlčanlivosti patria podľa Kiššovej medzi ich základné etické princípy. “Stojíme si za kvalitou našej práce, ako aj za pracovníkmi, ktorí na týchto zákazkách pracovali. Sme pripravení odpovedať na otázky kompetentných orgánov a použijeme dostupné prostriedky na ochranu nášho dobrého mena,” uzavrela. 
    - Reklama -