Pčolinský presvedčil Žitňanskú. Exekútorom zosekajú odmeny

25.11.2016 15:05

Odmena exekútora pri exekúcii by nemala presiahnuť sumu vymáhanej pohľadávky. Určiť by sa mala ako percento z vymoženého plnenia. V pozmeňujúcom návrhu k novele Exekučného poriadku to navrhol poslanec Peter Pčolinský z klubu Sme rodina. Obmedziť chce aj trovy v exekučnom konaní.

Pčolinský presvedčil Žitňanskú. Exekútorom zosekajú odmeny
Foto: Reprofoto: Facebook
Popis: Peter Pčolinský

"Navrhuje sa, aby sa spresnilo pravidlo odmeny exekútora. Odmena sa určí ako percento z vymoženej sumy plnenia a určuje sa limit, že odmena nesmie presiahnuť výšku vymáhaného nároku," uviedol Pčolinský v závere štvrtého rokovacieho dňa 11. schôdze Národnej rady SR.

Podľa poslanca sa tým zamedzí situáciám, keď pri bagateľných pohľadávkach 10-, 20- či 50-eurových musel dlžník zaplatiť na odmeny exekútora sumy neúmerne vysoké oproti vymáhanej povinnosti. "Poznáme množstvo prípadov, keď sa z 50-eurovej istiny stali 500-eurové exekúcie," vysvetlil Pčolinský.

Poslanec navrhuje obmedziť aj trovy právneho zastúpenia v exekučnom konaní. "Chceme tým zabrániť obchodovaniu s pohľadávkami," uviedol. Dnes podľa neho niektoré spoločnosti s nimi obchodujú, lebo vedia, že na trovách sa im investícia, za ktorú kúpili pohľadávku, niekoľkonásobne vráti.

Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd) opozičný návrh víta. "Súhlasím s návrhom, ktorý predniesol pán Pčolinský. Je to ďalší krok k férovým exekúciám," vyhlásila v závere diskusie o novele Exekučného poriadku.

Právna norma má skoncovať s donekonečna otvorenými exekučnými konaniami, ako aj odbremeniť súdy od exekučnej agendy, a tým zlepšiť prístup k spravodlivosti. Novela je súčasťou Žitňanskej reformného balíka. Zmeny v Exekučnom poriadku majú od apríla popri zefektívnení exekúcií priniesť väčšie požiadavky na exekútorov, oveľa jednoduchší má byť aj odklad exekúcie. Novinkou je napríklad i zverejňovanie poverení na vykonanie exekúcie. O právnej norme budú poslanci rozhodovať v utorok 29. novembra.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR

Ďalšie články z rubriky

Fico podsunul Sorosa, akoby cez Kisku organizoval zvrhnutie vlády. Primitívne! On však je problém. Jeho peniaze roky plynú cez tretí sektor na podporu protirodinných ideológií, tvrdí Palko

13:50 Fico podsunul Sorosa, akoby cez Kisku organizoval zvrhnutie vlády. Primitívne! On však je problém. Jeho peniaze roky plynú cez tretí sektor na podporu protirodinných ideológií, tvrdí Palko

Ľudia na protestoch vyjadrovali túžbu po slušnosti. Ale pokus sprivatizovať si slušnosť vzbudzuje ni…