Nikomu nič nezdražie, no nikto nič neušetrí, hovorí Křetínský. Po vláde a ľuďoch prehovoril aj Dankov nepriateľ

    0
    Ceny energií sa možno nepodarí vrátiť k pôvodne avizovaným hodnotám (Autor: TASR)

    Spolumajiteľ Energetického a Průmyslového Holdingu, ktorý spoluvlastní viaceré slovenské strategické energopodniky Daniel Křetínský, poskytol rozhovor pre SME.sk na tému kauzy energií. Podľa jeho slov na zmene cien nezarobil. Celkový objem peňazí, ktorý mala Stredoslovenská energetika – Distribúcia inkasovať, vraj ostal rovnaký. Ako pokračuje, čo sa stalo, bola zmena výpočtu cien a taríf pre jednotlivých zákazníkov. „Tí, ktorí mali adekvátne nastavené ističe, mali platiť o niečo menej. Na druhej strane tí, ktorí si zarezervovali neprimerane vysokú kapacitu, mali platiť viac,“ upresňuje Křetínský.

    Ako približuje na príklade, mesto Banská Bystrica malo mať zarezervovanú kapacitu, ako keby chcela osvietiť Istanbul. Podľa jeho slov išlo iba o jednotlivé prípady zákazníkov – miestnych samospráv, ktoré mali takto neadekvátne nastavené ističe. V rozhovore Křetínský obhajuje, že zmena cien a taríf bola adekvátna a odhaľuje okolnosti, prečo ju nestihli odkomunikovať, aby predišli hystérii. Priznáva, že načasovanie a miera, ako sa platba za ističe začala uplatňovať, nebola šťastná. Zároveň však dodáva, že úrad pre reguláciu vyhlášku pripravil na poslednú chvíľu. „Mali sme minimum času, aby sme sa so situáciou vyrovnali a pripravili,“ obhajuje sa Křetínský.

    Zmena, ktorú úrad nastavil, mala pomôcť hlavne priemyslu, no nakoniec nepomôže nikomu. „Nikomu nič nezdražie, no nikto nič neušetrí,“ dodáva a prezrádza aj reakciu politických špičiek. „Keď vznikla kauza, okamžite sme o tom s vládou komunikovali. Napríklad, pán Danko sa nás na nič nespýtal a nereagoval,“ prezradil. Křetínský rovnako pripomína, že vety typu, aby investor odišiel zo Slovenska, sú nebezpečné, lebo pre blahobyt krajiny sú zahraniční investori alfou a omegou. „Tí ponúkajú prácu a zvyšujú životnú úroveň,“ vysvetľuje a pokračuje, „vo chvíli, keď sa nespráva štát štandardne, keď nedodržiava pravidlá, vydesí zahraničných investorov, ľudia na to doplatia. Ide o signály, ktoré sú katastrofálne.“

    Na margo štátneho energetického holdingu, ktorý sa opäť začal v súvislosti s kauzou skloňovať, sa vyjadril, že ho vníma ako partnera a takejto situácie sa neobáva. Upozorňuje, že osobitný odvod, ktorý sa vláda rozhodla zdvojnásobiť, je z jeho pohľadu neefektívny a rovnako dodáva, že vláda porušila svoj predchádzajúci prísľub a zavádza niečo ako sektorovú daň. Podľa jeho názoru to nie je prijateľné. „Všetci investori to vnímajú s krajnou nervozitou,“ tvrdí a dodáva, že veľké firmy vedia premiestniť svoje záujmy z našej krajiny za rok až dva. „A vo chvíli, keď dospejú k záveru, že existuje politické riziko či riziko neštandardného zaobchádzania so zahraničnými investormi, to spravia.“

    - Reklama -