Nevera politika, nemanželské dieťa novinárky a poslanca? Web, na ktorý upozornil Kočner, je plný pikantérií. Je to katastrofa, hodnotí analytik

    0
    Marián Kočner (Autor: TASR)

    Stredajšia tlačová konferencia kontroverzného biznismena Mariána Kočnera otvorila Pandorinu skrinku, z ktorej okrem nadštandardnej komunikácie novinárov a politikov vypadli invektívy, mimomanželské vzťahy a čerešničkou na torte sú aj deti. Nechtiac sa tak dostala na pulz dňa aj otázka informovania o tvrdeniach zverejnených na webovej stránke lipsicovestado.info, keďže ich pôvod je nejasný. Odborníci, ktorých k téme oslovili Parlamentné Listy, sa na problematiku pozerajú z rôznych uhlov, v jednom sa však zhodujú. 

    Komunikácia novinárov s politikmi vyvoláva otázky o nezávislosti žurnalistiky

    Politického analytika Jána Baránka sa Parlamentné listy pýtali, ako vníma celú Končnerovu tlačovku a odhalenia, ktoré v súvislosti so stránkou lipsicovestado.info podnikateľ ponúkol.

    „No, je to pozoruhodné. Tá komunikácia novinárov s politikmi vyvoláva veľa otázok o nezávislosti žurnalistiky, respektíve o závislosti žurnalistiky alebo časti žurnalistiky,“ vyjadril sa a pokračoval, „treba objektívne povedať, že veľa z tých zverejnených e-mailov a zverejnených sms, sú v zásade organizačno-technického charakteru, keď sa novinár s politikom dohaduje o dĺžkach príspevku alebo o tom, kedy bude príspevok, alebo atď…“

    Jedným dychom však Baránek dodáva, že v rozhovoroch nájdeme aj veci, ktoré by tam podľa jeho názoru skrátka nemali byť a považuje ich za absolútne neprípustné. Ako príklad uviedol vybavovanie si priestoru v médiách. „A to už nehovorím o tých až osobných informáciách, čo si myslím, že do istej miery spochybňuje nezávislosť tých novinárov,“ dodal.

    Únik týchto informácií je katastrofa

    Okrem samotnej komunikácie medzi politikmi a novinármi sa Baránek pozastavuje aj nad tým, že takéto informácie unikli na verejnosť a tento skutok považuje za katastrofu. „Tu ako keby tajná služba bola deravá ako sito. Ale čo je horšie, tu ako keby tajná služba, alebo neviem, aké služby odpočúvali už pomaly každého,“ vyjadril sa a kladie otázku: „Viete, v čom je obrovský problém? Na to, aby ste mohli niekoho legálne odpočúvať, potrebujete príkaz sudcu,“ objasňuje a pokračuje, „a ja by som naozaj chcel vidieť tie príkazy sudcu na príklady toho Kočnerového zverejneného odpočúvania.“

    Bezpečnostný analytik Milan Žitný má na celú záležitosť iný pohľad. “Je jedno, kto na záznamy upozornil a rovnako je jedno, či boli získané zákonnou, alebo nezákonnou cestou,” myslí si. V zhode s ním je aj Baránek, ktorý tvrdí: “Závisí od konkrétneho žurnalistu, ako s tým naloží. Či to dáte ako informáciu, ktorá je nepotvrdená… Pokiaľ sú tí novinári nezávislí, tak to nebezpečenstvo až tak nevidím, lebo je schopný viac-menej to objektívne zhodnotiť. Pokiaľ bude závislý, niekomu zaviazaný, už neviem, prečo, tak potom je tam veľké riziko zneužitia takejto informácie, lebo môžete toho človeka politicky zlikvidovať. A to je to, o čom hovoril Žitný a s tým súhlasím,” hodnotí. 

    Verejný záujem? 

    Žitný si myslí, že v tomto prípade ide o verejný záujem, keďže záznamy odkrývajú prepojenie politikov, štátnych úradníkov s novinármi, ktorí plnia ich zadania, zúčastňujú sa na škandalizovaní kolegyne-novinárky, ktorá písala kriticky o vtedajšom vedení ministerstva vnútra, pomáhajú inkriminovaným politikom v mediálnej sfére a podobne. “To je neprípustné o to viac, že ide o novinárov, ktorí sa označujú ako mienkotvorní,” netají svoje rozhorčenie Žitný

    Baránek sa však na to pozerá nasledovne: “Verejný záujem, si myslím, musí byť presne stanovený, musí mať presné hranice tej zákonnosti. Lebo fakt sa dostaneme absolútne do anarchie. Ale to sa týka všetkých. Áno, všetci vnášajú anarchiu do systému a oháňajú sa verejným záujmom. To tak nemôže byť. Viete definovať, čo je to verejný záujem?” uzatvára. 

    Celý rozhovor s Jánom Baránkom nájdete na PL už zajtra.

     

    - Reklama -