Nepovolená spolupráca ruskej tajnej služby a poľskej kontrarozviedky. V takejto kauze bude vypovedať šéf Európskej rady

    0
    Donald Tusk, predseda Európskej rady (Autor: SITA)
    Obvinenia generálov označil Donald Tusk za neudržateľné, aj podľa údajov oboch obvinených bola dohoda s ruskou stranou povolená.
     
    Príslušná prokuratúra po výsluchu žiadne podrobnosti predbežne neoznámila. Ani predtým nezverejnila detaily údajných kontaktov predstaviteľov tajných služieb Ruska a Poľska, ale podľa poľských médií sa mali týkať dohody, ktorá by poľským vyšetrovateľom umožnila pracovať na ruskom území – konkrétne na mieste neďaleko mesta Smolensk, kde v apríli 2010 havarovalo vládne lietadlo s poľskou politickou a vojenskou elitou, vrátane vtedajšieho prezidenta Lecha Kaczyňského.
     
    Kritici vidia v predvolaní Tuska snahu o jeho diskreditáciu súčasnou poľskou vládnou stranou Právo a spravodlivosť (PiS). Samotný Tusk označil svoje dnešné vypočúvanie za súčasť “honby na čarodejnice”. Poľská vláda sa ako jediná pri marcovej voľbe predsedu Európskej rady postavila proti znovuzvoleniu Donalda Tuska do tejto funkcie.
     
    Pôvodne sa výsluch vo Varšave mal konať už 15. marca, ale Tusk sa ospravedlnil, keďže v ten deň sa zúčastňoval na plenárnom zasadaní Európskeho parlamentu v Štrasburgu.

    Na stanici sa zišli jeho prívrženci, aj odporcovia

    Tusk pricestoval dnes do Varšavy vlakom, pričom na železničnej stanici sa zišli jeho prívrženci, vrátane expremiérky Ewy Kopaczovej, i jeho odporcovia. V každom z táborov bolo asi po sto ľudí. Priniesli si so sebou poľské vlajky, ako aj transparenty a plagáty na podporu Tuska i proti nemu. Napätú situáciu monitorovala polícia. Jeden z Tuskových sympatizantov sa pred novinármi vyjadril, že ho prišiel podporiť, pretože ho “vníma ako skutočného Európana v Poľsku a skutočného Poliaka v Európe”. 
     
    Tábor Tuskových prívržencov poukazoval aj na konanie súčasnej poľskej vlády, ktorá je terčom kritiky Západu za autoritárske tendencie a xenofóbiu. 
     
    “Právny štát je preč, krajinu vedie osoba, ktorú riadi nenávisť,” povedala podľa AP 60-ročná ekonómka Iwona Guzová na margo nepriateľstva medzi predsedom vládnej strany Právo a spravodlivosť Jaroslawom Kaczyňským a Tuskom. 
     
    “Som tu, aby som ukázala, že chcem, aby Poľsko bolo v Európe, nie na východe,” zdôraznila Guzová.
     
    Jeden z Tuskových odporcov zasa obvinil súčasného predsedu Európskej rady, že ako predseda poľskej vlády bol zapletený do korupcie. “Spáchal trestný čin a žije nepotrestaný,” dodal nemenovaný muž.
     
    Tusk, ktorý bol v inkriminovanom čase poľským premiérom, je v prípade jediným svedkom.
     
    Prokuratúra nezverejnila detaily údajných kontaktov predstaviteľov tajných služieb Ruska a Poľska, ale podľa poľských médií sa mali týkať dohody, ktorá by poľským vyšetrovateľom umožnila pracovať na ruskom území – konkrétne na mieste neďaleko mesta Smolensk, kde v apríli 2010 havarovalo vládne lietadlo s poľskou politickou a vojenskou elitou, vrátane vtedajšieho prezidenta Lecha Kaczyňského. 
     
    AP pripomenula, že poľský minister obrany Antoni Macierewicz podal v marci na Tuska trestné oznámenie v súvislosti s pádom poľského vládneho lietadla z roku 2010. Macierewicz tvrdí, že predseda Európskej rady sa dopustil “diplomatickej zrady”. 
     
    - Reklama -