Nemecká ministerka obrany: NATO chce systém podobný vojenskému Schengenu

14.2.2018 19:21

Severoatlantická aliancia plánuje zriadiť nový systém, ktorý by umožňoval voľný pohyb armádnych zložiek naprieč Európou. Nemecká ministerka obrany Ursula von der Leyenová to povedala v stredu počas dvojdňového zasadnutia ministrov obrany členských štátov NATO.

Nemecká ministerka obrany: NATO chce systém podobný vojenskému Schengenu
Foto: TASR
Popis: Nemecká ministerka obrany Ursula von der Leyenová

V rámci Európy chceme zriadiť niečo ako vojenský Schengen, aby sme mohli svižne presúvať (vojakov), bez komplikácií, zbytočnej byrokracie a s veľkou rýchlosťou, vysvetlila von der Leyenová, ktorú citovala agentúra DPA.

Nemecko sa podľa ministerky ponúklo, že bude hostiť sídlo veliteľstva tohto orgánu. Dôvodom je nielen geografická poloha Nemecka, ktoré leží v srdci Európy, ale tiež jeho výrazné skúsenosti v logistike a podpore.

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg na začiatku dvojdňového podujatia povedal, že ministri by sa mali dohodnúť na zriadení dvoch nových veliteľstiev: veliteľstva pre Atlantik a podporného veliteľstva pre mobilitu vojsk v rámci Európy. Vytvorené by malo byť aj nové stredisko pre kybernetické operácie.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Diskusia obsahuje 1 príspevkov Vstúpiť do diskusie Vytlačiť

Ďalšie články z rubriky

Ľutujem budúce vlády, na ktoré tento problém spadne. Exminister Tkáč má hrozivú predpoveď pre dôchodky na Slovensku

0:00 Ľutujem budúce vlády, na ktoré tento problém spadne. Exminister Tkáč má hrozivú predpoveď pre dôchodky na Slovensku

Európska únia mlčky obchádza zjavnú diskrimináciu v odmeňovaní za prácu a z toho vyplývajúce multipl…