Návrh rozpočtu vraj nie je dobrou správou pre pacientov, nemocnice ani zamestnantov. Kto to tvrdí?

    0
    Ilustračná fotografia (Autor: SITA)

     Štát by mal za svojich poistencov podľa malých a stredných nemocníc platiť viac a neznižovať finančnú zodpovednosť za rezort zdravotníctva. Ten je dlhodobo podfinancovaný a žiadna reforma nebola úspešná bez dostatočných finančných zdrojov, poukazuje ANS. “Pripomíname prísľuby politikov dávať za poistencov štátu päť percent, realita je na úrovni štyroch,” uvádza asociácia.

    Deklarované úspory zatiaľ malé a stredné nemocnice označili za hypotetické. Ďalšie zadlžovanie systému je podľa nich pravdepodobné, čo môže mať negatívny dosah na poskytovanie zdravotnej starostlivosti či na “krehký sociálny zmier v nemocniciach”.

    Štát dá na zdravotníctvo na budúci rok o takmer 120 miliónov eur menej oproti tohtoročnému návrhu. Celkovo by však v systéme malo byť viac peňazí vďaka vyšším príjmom od ekonomicky aktívnych osôb. Do zdravotníctva by tak malo celkovo prísť 4,44 miliardy eur, čo je o 4,2 percenta viac oproti tomuto roku.

    Ako vyplýva z rozpočtu na rok 2017, štát dá na zdravotníctvo 1,37 miliardy eur. Najviac z toho predstavujú prostriedky na poistné platené štátom, a to 1,28 miliardy eur. Štát by mal na budúci rok platiť poistné asi za 3,01 milióna ľudí. Ide o dôchodcov, nezamestnaných či matky na materskej.

    Podľa ministra financií Petra Kažimíra (Smer-SD) porastú verejné zdroje v zdravotníctve o 178 miliónov eur. Priblížil, že rozpočet ráta aj so 100-miliónovou rezervou. Očakáva, že v zdravotníctve sa vďaka rôznym opatreniam v budúcom roku ušetrí asi 174 miliónov eur.

    Spomalenie rastu výdavkov na zdravotnú starostlivosť v rokoch 2017 až 2019 má priniesť zavedenie viacerých opatrení predovšetkým v oblastiach nákladovej efektívnosti a nadspotreby liekov, referencovania a zmeny úhradového systému zdravotníckych pomôcok a optimalizácie úhrad a objemov zobrazovacích a laboratórnych vyšetrení.

    Rozpočet počíta s tým, že na budúci rok poklesnú výdavky na lieky, zdravotnícke pomôcky a špeciálny zdravotný materiál o 105 miliónov eur. Rast výdavkov na spoločné vyšetrovacie a liečebné zložky sa má spomaliť približne o 13 miliónov eur vďaka zavedeniu limitov a nižších jednotkových cien za CT a MR výkony.

    Náklady na ústavnú starostlivosť by mali porásť v roku 2017 rovnakým tempom ako v minulosti, očakáva sa však zefektívnenie hospodárenia štátnych nemocníc. Šéf rezortu zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD) schválený rozpočet rešpektuje, priznáva však, že každý minister by si želal viac. “Bude si vyžadovať významné reštrukturalizačné opatrenia,” skonštatoval. S tými počíta aj samotný návrh rozpočtu.


     

    - Reklama -