Národniari idú otestovať svojich voličov, do súboja o župy pôjdu samostane

    0
    Ilustračná fotografia (Autor: SITA)

    Témou volieb do vyšších územných celkov sa budú na najbližších zasadnutiach zaoberať aj stranícke orgány Smeru-SD. Viac informácií nateraz hovorkyňa Ľubica Končalová neposkytla.

    Tretia vládna strana Most-Híd sa bude podľa svojho predsedu Bélu Bugára pokúšať o koalície v krajoch, rokovania sú však ešte len na začiatku. Rovnako sa pokúsi postaviť jedného kandidáta na predsedu kraja. Bugár nepovedal kde, vylúčil však Bratislavský.

    Termín volieb ešte nie je známy, mali by sa konať na jeseň. Posledné regionálne voľby sa konali v novembri 2013. Prvé kolo bolo 9. novembra, niektoré kraje mali aj druhé, a to 23. novembra.

    Ako bude vyzerať tohtoročné hlasovanie, je zatiaľ otázne. Vládni poslanci sa totiž pokúšajú zmeniť dvojkolovú voľbu predsedu kraja na jednokolovú. Zmena by podľa nich mala priniesť úsporu. Návrh je v druhom čítaní, vláda s ním súhlasí. Parlament o ňom má rozhodovať na schôdzi, ktorá sa má začať 31. januára.

    Vláda odsúhlasila zlúčenie volieb a jednokolovú voľbu predsedov VÚC

    Vláda SR súhlasí so zmenou volebných pravidiel pri voľbách do vyšších územných celkov (VÚC). Ministri dnes odsúhlasili návrhy koaličných poslancov za stranu Smer-SD a Most-Híd na novelu Ústavy SR a zákona o podmienkach výkonu volebného práva, ktoré sú v parlamente v druhom čítaní.

    Podľa poslaneckého návrhu by sa voľby do VÚC a komunálne voľby mali od roku 2022 konať súčasne. Koaličné strany zároveň navrhujú zrušiť druhé kolo volieb predsedu kraja. Upraviť sa majú aj zákony o volebnej kampani a o politických stranách a politických hnutiach. Zmeny postúpili do druhého čítania na schôdzi Národnej rady SR v decembri minulého roka.

    Voľby do VÚC a do samosprávy obcí sa konajú v súčasnosti samostatne. Krajské budú tento rok, komunálne o rok neskôr. Ústavným zákonom chcú koaliční poslanci predĺžiť funkčné obdobie pre predsedov a poslancov kraja zo súčasných štyroch na päť rokov. To by znamenalo, že by sa pri ďalšom hlasovaní v roku 2022 oboje voľby stretli. Tam by sa už volili kandidáti na štvorročné obdobie tak v krajoch, ako aj v mestách a obciach.

    “Pre voliča to znamená voliť tieto orgány v jeden deň, na rovnakom mieste, čo v konečnom dôsledku mu nielen usporí čas, ale najmä zvýši pozornosť vo vzťahu ku kandidátom a prirodzenému výberu tých z nich, ktorí sú spôsobilí plniť jeho predstavy v jednotlivých orgánoch,” vysvetľujú svoj zámer koaliční poslanci.

    Zmeny v tomto duchu navrhujú aj v novele zákona o podmienkach výkonu volebného práva. Upravujú tu spôsob hlasovania aj zisťovania výsledkov oboch volieb. Najskôr by sa mali zisťovať výsledky komunálnych volieb a po ich oficiálnom vyhlásení nasledujúci deň zas výsledky volieb do VÚC.

    Pokiaľ by zmeny prešli a voľby by sa konali súčasne, hlasovania by boli farebne odlíšené. Svoju farbu by mala volebná schránka, prenosná volebná schránka, hlasovacie lístky, obálky, tlačivá zápisnice pre komunálne voľby a svoju tie isté náležitosti pri voľbách do VÚC.

    Koaličné strany navrhujú aj to, aby sa predseda kraja nevolil v dvoch kolách, ale iba v jednom. Zmeny odôvodňujú praktickými skúsenosťami, ktoré podľa nich ukázali, že voliči chodia voliť skôr v prvom kole. “Účasť na druhom kole volieb býva veľmi nízka, a preto ani voľby v tomto prípade nie sú úplným odrazom vôle voličov,” vysvetľujú navrhovatelia.

    Zmena by mala podľa nich priniesť úspory. Pripomínajú, že vo voľbách v roku 2013 sa druhé kolo konalo v piatich samosprávnych krajoch. Ak by sa druhé kolo volieb v tomto čase nekonalo, ušetrilo by sa podľa koalície približne 2,4 milióna eur. Novela má okrem toho určiť odmenu zapisovateľovi štátnej komisie.

    - Reklama -