Nájomníci v reštituovaných bytoch by mali byť finančne odškodnení. Trvá na tom poslankyňa Pčolinská

1.6.2016 18:49

Najlepším riešením problému výstavby náhradných nájomných bytov v Bratislave by bola finančná náhrada pre oprávnených žiadateľov. Myslí si to poslankyňa Národnej rady SR Adriana Pčolinská (Sme rodina - Boris Kollár), ktorá dnes navštívila lokalitu v bratislavskej Dúbravke, kde hlavné mesto plánuje postaviť náhradné nájomné byty.

Nájomníci v reštituovaných bytoch by mali byť finančne odškodnení. Trvá na tom poslankyňa Pčolinská
Foto: TASR
Popis: Poslanci za Sme rodina Peter Pčolinský so švagrinou Adrianou Pčolinskou

Pčolinská  uviedla, že pred pár dňami vo veci nájomníkov z reštituovaných bytov interpelovala ministra dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Romana Brecelyho (#Sieť). Je presvedčená, že riešenie problému by malo mať legislatívnu formu. "Vychádzajúc z toho, čo si želajú nájomníci, i z reakcií obyvateľov lokalít, kde sa majú stavať náhradné byty, by bolo najlepšie, ak by pán minister prijal možnosť, že nájomníci budú finančne odškodnení podľa tabuľkových cien," uviedla Pčolinská. Dodala, že v rozpočte na toto odškodnenie peniaze možno nájsť.

Vedenie bratislavskej mestskej časti Dúbravka dnes na ulici Pri kríži oboznámilo s výhradami, ktoré má k výstavbe bytového domu samospráva i obyvatelia žijúci v lokalite. V bytovom dome, ktorý chce hlavné mesto stavať na ulici Pri kríži, má vzniknúť 68 náhradných nájomných bytov. Obyvatelia žijúci v blízkosti sa obávajú, že výstavba zníži počet parkovacích miest a bude mať za následok i úbytok zelene.

Okrem lokality Pri kríži má mesto stavať aj v ďalšej dúbravskej lokalite Na vrátkach, kde má vzniknúť 116 bytov. Ďalšími dvomi lokalitami, s ktorými mesto pre výstavbu náhradného bývania rátalo, sú Astronomická a Čmelíkova ulica v Ružinove. Magistrát však narazil na odpor obyvateľov a samosprávy. Na základe ich aktivity odmietli výstavbu v ružinovských lokalitách aj bratislavskí mestskí poslanci.

Bratislava musí podľa zákona do konca roka 2016 zabezpečiť náhradné bývanie pre 580 oprávnených žiadateľov. Ak tak neurobí, bude povinná preplácať žiadateľom rozdiel medzi regulovaným a trhovým nájomným. Suma podľa prepočtov Magistrátu môže dosiahnuť až štyri milióny eur.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR

Ďalšie články z rubriky

Kokaín, heroín, pervitín. Žitňanská opäť tvrdo narazila

13:30 Kokaín, heroín, pervitín. Žitňanská opäť tvrdo narazila

Návrh z dielne ministerstva spravodlivosti o čiastočnej dekriminalizácii mäkkých aj tvrdých drog spu…