Na rodovú rovnosť sa nedá pozerať len očami kresťansko-katolíckej tradície. Predložte do parlamentu Istanbulský dohovor, vyzývajú vládu saskári

    0
    Natália Blahová (SaS). (Autor: pk)

    “Ochrana žien pred násilím je celoeurópska téma s dosahom na ochranu západnej civilizácie. Jej imanentnou súčasťou je zabezpečenie dôslednej rovnoprávnosti medzi mužmi a ženami, do ktorej spadá aj zákaz nútených manželstiev, zákaz manželstiev detí a zákaz mrzačenia ženských pohlavných orgánov,” uviedla Blahová.

    Ochrana západného konceptu ľudských práv a rovnoprávnosti medzi pohlaviami naberá podľa SaS na význame, keď sa v Európe aj prostredníctvom migrácie posilňujú cudzie vplyvy z iných kultúrnych prostredí. V sekularizovanom právnom systéme Európskej únie sa podľa SaS nedá na otázky rodovej rovnosti pozerať len očami kresťansko-katolíckej tradície, pretože tá nereflektuje realitu v jej celosti. 

    “Slovenská vláda, ktorej väčšinu tvoria politické sily, ktoré sa formálne hlásia k európskej modernej ľavici a liberalizmu, by mala vyslať do Európy jasný signál, na akých pozíciách stojí,” uviedol poslanec NR SR Martin Klus (SaS) s tým, že v súčasnosti to jasné nie je. Aj to môže byť podľa neho jedným z dôvodov, prečo sa Slovensko nedostalo ani do druhého kola na výber nového sídla Európskej liekovej agentúry. Poslanci strany SaS sú v parlamente pripravení podporiť Istanbulský dohovor.

    Rezort spravodlivosti reaguje

    Ak chce SaS definitívne pochovať Istanbulský dohovor, tak čo navrhuje, je cesta. V reakcii na výzvu SaS vláde, aby po rokoch od jeho podpisu prerokovala Istanbulský dohovor a doručila ho parlamentu na schválenie, to pre TASR uviedlo Ministerstvo spravodlivosti (MS) SR.

    “Nemusia vyzývať vládu, stačí, keď sa pozrú na vyjadrenia kolegov z opozície (OĽaNO, Sme-rodina) a musí im byť zrejmé, ako by hlasovanie o Istanbulskom dohovore asi dopadlo,” spresnil hovorca rezortu spravodlivosti Peter Bubla.

    - Reklama -