Mohamed bol blázon, vysmievali sa mu. Ale potom ich ten smiech prešiel. Expert na islam rozoberá, prečo by sme sa jeho pokračovateľov mali báť aj my

    0
    Ilustračná fotografia (Autor: SITA)

    Bloom sa podrobne zaoberá životom proroka Mohameda, ktorý pôsobil ako obchodník v púštnom meste Mekka. V dvadsiatich piatich rokoch si vzal o pätnásť rokov staršiu ženu a stal sa z neho zámožný človek. Jeho život sa zmenil, keď mal tridsaťdeväť rokov, pretože začal mať „vízie“. „Niektorí moderní bádatelia sa domnievajú, že jeho vízie mohli byť dôsledkom epileptických záchvatov. Vtedajší obyvatelia Mekky si o ňom mysleli, že je blázon. Posmievali sa mu a normálne ho ignorovali.“

    Podľa zistení Blooma sa dokonca pokúsili Mohameda zavraždiť. Neskôr radšej utiekol do Mediny, kde mu načúvalo oveľa viac ľudí. „V priebehu niekoľkých rokov sa stal kľúčovým mužom v meste. Ale rozhodne k tomu nedošlo vďaka jeho mierumilovnosti. Svojich súperov a kritikov nechal bezohľadne zavraždiť. Potom vnikol spoločne so svojím vojskom do židovského mesta Khaybar, kde zavraždil všetkých 900 obyvateľov mužského pohlavia. Ženy a deti vzal do otroctva.“

    Hoci mnohí moslimovia hovoria o islame aj prorokovi Mohamedovi ako o stelesnení dobra a lásky, Bloom si myslí niečo iné. „Bol to krutý a pomstychtivý človek. Keď vytvoril dostatočne veľkú armádu svojich nasledovníkov, vydal sa do Mekky, aby sa miestnym obyvateľom pomstil za ich posmešky a ponižovanie. Ale keďže nechceli dopadnúť ako obyvatelia Khaybaru, vzdali sa takmer bez boja a Mohamed ich prinútil prijať jeho učenie.“

    Bloom stavia proroka Mohameda na roveň Napoleonovi I., Leninovi, Mojžišovi, Hitlerovi, Johanke z Arku alebo Gándhímu. „Nimi hlásané posolstvá sa, samozrejme, líšia, ale jedno majú spoločné. Usilovali sa o zoskupenie čo najväčšieho množstva priaznivcov, ktorí mali nasledovať ich učenie, resp. ideológiu,“ konštatuje Bloom, ktorý považuje za jedného z priamych nasledovníkov proroka Mohameda zakladateľa al-Káidy a strojcu teroristického útoku na Svetové obchodné centrum v roku 2001 Usámu bin Ládina.

    Podľa Blooma je zrejmé, že súčasní šíritelia islamu nie sú šialenci, ale uvažujú naopak veľmi racionálne. „Sú to idealisti a chcú nás – aspoň z ich pohľadu – jednoducho zachrániť. Moslimovia tvrdia, že islam je mierumilovné náboženstvo. Ale pritom podľa Koránu sú im ostatní ľudia podriadení a môžu žiť len v prípade, že im platia konkrétnu daň,“ uvádza Bloom, ktorý je autorom mnohých ďalších kníh a často vystupuje v pozícii experta v amerických diskusných reláciách.

    Celý rozhovor si môžete v angličtine prečítať TU.

    - Reklama -