Merkelovej „vítacia“ politika bola nezodpovedná. Dôkazom sú útoky z minulého týždňa, ukazujú nemeckí ľavičiari

    0
    Angela Merkelová, predsedníčka vlády Nemecka (Autor: SITA)
    Známa kritička migračnej politiky, ktorá za svoje názory dostala nedávno od nemeckých aktivistov tortou do tváre, si nedáva servítku pred ústa ani tentoraz a Merkelovej vládu viní z nezodpovednosti. Sahra Wagenknechtová, jedna z vedúcich osobností nemeckých ľavičiarov, využila tentoraz na kritiku opatrení vládneho kabinetu nedávne útoky. 
     
    „Udalosti uplynulých dní dokazujú, že akceptovanie a integrácia takého veľkého množstva utečencov a migrantov je spojená s veľkými problémami a je to oveľa ťažšie, ako sa nás Merkelová snažila presvedčiť vlani na jeseň so svojím tvrdením, že my to dokážeme,“ uviedla ľavicová politička v stanovisku
     
    Najdôležitejšie je teraz podľa Wagenknechtovej udržať bezpečnosť, aby ľudia nemali strach z opakovania podobných udalostí. Minulotýždňové útoky vo Würzburgu, Mníchove, Reutlingene a Ansbachu sú vraj len varovným prstom. „Štát teraz musí urobiť všetko pre to, aby ľuďom v našej krajine znova zaistil pocit bezpečia,“ uviedla. 

    Merkelovej zodpovednosť 

    Wagenknechtová tvrdí, že na to, aby mohla krajina zaistiť bezpečie svojim obyvateľom, potrebuje vedieť, kto sa v krajine nachádza a či od neho hrozí nejaké potenciálne nebezpečenstvo. Za stratu dôvery ľudí v políciu môže podľa ľavičiarky práve politika nemeckej vlády. 
     
    Tri zo štyroch spomínaných útokov z minulého týždňa spáchali žiadatelia o azyl. Ten v Mníchove má na svedomí 18-ročný Nemec iránskeho pôvodu Ali Sonboly, ktorý zastrelil deväť ľudí a potom obrátil zbraň proti sebe. Vo Würzburgu išlo o útok sekerou, v Reutlingene útočník použil nôž na kebab a mestom Ansbach otriasol výbuch nálože pripevnenej na tele samovražedného atentátnika, ktorý sa rozhodol útočiť na hudobnom festivale.  
     
    O útokoch v spomínaných mestách sme písali TUTUTU aj TU

    Kritika z vlastných radov  

    Nelichotivé vyjadrenia Wagenknechtovej na adresu migrantov vzbudili pozornosť už začiatkom roka krátko po prevalení sa novoročných útokov v nemeckom Kolíne. Vtedy ľavičiarka obvinila utečencov zo zneužívania nemeckej pohostinnosti, čím podľa nej stratili právo na to, aby mohli zostať v krajine. 
     
    Za svoje ponovoročné vyjadrenia si Wagenknechtová vyslúžila kritiku od vlastných straníckych kolegov z Die Linke. Ľavicová strana bola totiž jedným z tradičných obhajcov práv utečencov v Nemecku a podľa niektorých jej členov sú vyjadrenia straníckej líderky v rozpore s ideológiou strany.  

    Nie je v tom sama 

    Wagenknechtová však nie je na nemeckej politickej scéne ani zďaleka jediná, kto volá po prísnejšej kontrole migrantov prichádzajúcich do krajiny. Generálny tajomník CSU Andreas Scheuer vyzval, aby boli všetci migranti, ktorí prídu do Nemecka, nielen podrobne preverení po všetkých stránkach, ale aj očkovaní. 
     
    „Každý jeden utečenec musí byť vypočutý úradmi a podrobne skontrolovaný, aby sa predišlo všeobecnému podozrievaniu,“ tvrdí Scheuer. Na zaujímavú skutočnosť upozornil predseda Nemeckej policajnej únie Rainer Wendt, ktorý skonštatoval, že z útokov minulého týždňa sa dá pozorovať, ako sa „mentálna nestabilita, terorizmus a kriminalita prelínajú“. Wendt pripomenul, že dvaja zo štyroch páchateľov boli nejaký čas v opatere psychiatrov. 
     
    - Reklama -