McCain sa pustil do Trumpa kvôli slovám, že KĽDR sa dočká reakcie, akú svet ešte nikdy nevidel

    0
    John McCain (Autor: TASR)

    Trump sa tak vyjadril v utorok v golfovom rezorte v Bedminsteri v americkom štáte New Jersey krátko po zverejnení správ, podľa ktorých Pchjongjang vyvinul miniaturizovanú jadrovú hlavicu, ktorá môže byť nainštalovaná na balistické strely. Túto informáciu priniesol denník Washington Post s odvolaním sa na štúdiu americkej armády.

    McCain však v rozhovore pre rozhlasovú stanicu KTAR odmietol Trumpove vyhrážky. 

    “Ak povieš, že niečo chceš urobiť, musíš toho aj byť schopný. Nemyslím si, že takto treba pristupovať k podobnej otázke, podobnej výzve,” konštatoval McCain. 

    Povedal tiež, že mu nie je celkom jasný zmysel Trumpových slov. “Ja neviem, čo (Trump) hovorí. Už dávno som sa vzdal pokusov pochopiť, čo (Trump) hovorí. Je to klasický Trump v tom zmysle, že on všetko preháňa,” uviedol McCain.

    Trumpovo vyhlásenie kritizovali aj predstavitelia Demokratickej strany, podľa ktorých by Washington mal začať viesť dialóg s Pchjongjangom.

    Senátorka za štát Kalifornia Dianne Feinsteinová upozornila, že ani izolovanie Severnej Kórey nezastavilo jej snahy o získanie jadrovej zbrane. K vyriešeniu situácie s KĽDR nijako neprospieva ani Trump so “svojimi pompéznymi vyhláseniami”. Podľa nej by USA mali s KĽDR čo najskôr začať viesť dialóg, a to bez predbežných podmienok. Zdôraznila, že spor s KĽDR možno riešiť “jediným rozumným spôsobom”, a to diplomaciou.

    McCain v rozhlasovom rozhovore vyslovil pochybnosť, že by Kim Čong-un “skutočne bol pripravený ísť do vojny”. “Myslím, že bucľatý vládca v Pchjongjangu je blázon, ale nie je pripravený prekročiť hranicu.” 

    Podľa senátora však správy, že Pchjongjang vyvinul miniaturizovanú jadrovú hlavicu, ktorá môže byť nainštalovaná do balistických striel, treba brať vážne. 

    “Vystrašilo ma to,” dodal McCain a vysvetlil, že KĽDR “má 1000 rakiet zacielených na (hlavné mesto Južnej Kórey) Soul, ktoré by mohol vypáliť.”

    McCain si myslí, že do sporu by mala vstúpiť Čína a nariadiť Severnej Kórei, aby prestala so stupňovaním napätia, a pohroziť, že v opačnom prípade Pchjongjangu z jej strany hrozia ekonomické sankcie. Čína by mohla severokórejské hospodárstvo “položiť za týždeň”, povedal McCain.

    Podľa prieskumu verejnej mienky, ktorý sa uskutočnil na objednávku televízie CNN, sa 62 percent opýtaných Američanov domnieva, že KĽDR je veľkou hrozbou pre USA a 77 percent respondentov sa obáva, že KĽDR je schopná zaútočiť na USA raketami. Trumpov prístup k riešeniu problémov s KĽDR schvaľuje len 37 percent opýtaných a súhlasí s ním 50 percent Američanov.

    Sociológovia pripomenuli, že v prieskumoch z marca považovalo Severnú Kóreu za hrozbu pre USA 48 percent respondentov.

    - Reklama -