Mrazivé slová šéfa nemeckých tajných: Teroristické ohrozenie krajiny je veľké a trvalé. Islamistov pripravených spáchať útoky je čoraz viac

    0
    Nemecká vlajka (Autor: Hans Štembera)

    Rečník sa zmienil o zásadných zmenách medzinárodného prostredia, v ktorom sa nachádza spolková republika konštatujúc, že zahraničná politika novej americkej vlády je naďalej “veľkým otáznikom” a že vo vzťahoch s Ruskom, zdá sa, dochádza k zvratu procesu, v rámci ktorého sa z nepriateľa stal partner a otvorila sa možnosť priateľstva.

    Za charakteristické označil posilňovanie populistických strán nenávidiacich európsku politiku a poznamenal, že “arabskú jar” nahradila “arabská doba ľadová”, ktorá tiež prispela k migračnej vlne.

    Bezpečnostné zložky musia v tejto neustále sa meniacej situácii bojovať proti islamskému terorizmu, ktorý sa však takisto mení, povedal odborník. V období po teroristických útokoch na americké ciele z 11. septembra 2001 bolo potrebné bojovať proti početnejším zoskupeniam, teroristickým komandám, teraz sa treba postaviť zoči-voči skôr jednotlivcom, osamelým vlkom alebo skupinkám, ktoré majú iba niekoľko členov, odznelo v Maassenovom vystúpení.

    Šéf BfV označil za nový jav aj fakt, že viacerí teroristi prichádzajú do Európy so skúsenosťami z boja v radoch džihádistov z Islamského štátu (IS) a “ovládajú kalašnikovy lepšie ako príslušníci pohotovostnej polície”.

    Počet registrovaných islamistov, ktorí predstavujú nebezpečenstvo, sa vlani zvýšil v Nemecku z 1200 na 1600, pričom úrady dostávajú denne dve-štyri informácie o možnej konkrétnej hrozbe. Na telefonickú linku, ktorú BfV zriadil špeciálne na tento účel pre občanov, prišlo vlani 1104 podnetov, čo je v medziročnom porovnaní oproti roku 2015 viac ako dvojnásobok a oproti roku 2013 vyše desaťnásobok.

    Podľa Maassenových slov museli príslušné orgány iba v priebehu vianočných sviatkov a Silvestra preverovať 20 konkrétnych informácií.

    Rečník hovoril o čoraz väčšom využívaní sociálnych sietí alebo rôznych iných internetových možností islamistami, ktorých radikalizácia tak prebieha v uzavretej komunite, v akosi digitálnom alebo kybernetickom prostredí, za ktorým sú však konkrétne “islamistické mešitové spoločenstvá”. Aj keď si ktosi všimne zmeny v správaní jednotlivcov, iba málokedy pozná bez ďalšieho pátrania ďalších členov danej komunity, vyplynulo z Maassenových slov.

    Digitalizácia tak v širšom slova zmysle predstavuje vážnu výzvu pre národnú bezpečnosť a plocha pre možné útoky sa ešte zväčšuje spojením digitalizácie a priemyselnej produkcie. V takomto súboji majú dobre pripravení kybernetickí bojovníci reálne šance aj v súboji Davida proti Goliášovi, vyplynulo z odborníkových slov.

    Nemecko podľa Maassena asi od roku 2007 čoraz silnejšie pociťuje tiež zneužívanie digitalizácie tajnými službami, pričom je podľa neho znepokojujúce predovšetkým množstvo Rusku pripisovaných hackerských útokov.

    - Reklama -