Ľuďom vo verejnej správe Orbánova politika nie je príliš po chuti. A dali mu to najavo viac než jasne

17.7.2017 14:05

Fungovanie úradov samosprávnych orgánov v Maďarsku ochromil dnes dvojhodinový štrajk ich zamestnancov. Podľa internetového vydania denníka Magyar Nemzet prerušilo prácu vyše 5000 pracovníkov verejnej správy.

Ľuďom vo verejnej správe Orbánova politika nie je príliš po chuti. A dali mu to najavo viac než jasne
Foto: SITA
Popis: Viktor Orbán, maďarský premiér

Varovný štrajk v čase od 08.00 h do 10.00 h zorganizovali Odbory maďarských pracovníkov verejnej a štátnej správy (MKKSZ), ktoré chcú dosiahnuť, aby platy pracovníkov samospráv rástli v rovnakom pomere ako minimálna mzda.

Do štrajku sa zapojili zamestnanci vyše 100 samospráv.

Mzdy vyše 17.280 zamestnancov samospráv, čo je 58 percent všetkých pracovníkov samospráv, sa deväť rokov neupravovali a ich základný plat dosahuje výšku 38.650 forintov (126,09 eur). 

Podľa údajov maďarského inštitútu Policy Agenda sú mzdy pracovníkov verejnej správy nižšie oproti platom kolegov na Slovensku o 17 percent, za českými zaostávajú o 18 percent a za poľskými až o 22 percent.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Diskusia obsahuje 0 príspevkov Vstúpiť do diskusie Vytlačiť

Ďalšie články z rubriky

Ľudí pracujúcich pre EÚ zasiahla nákaza podobná infekčnému ochoreniu. Zdravý rozum im zastreli nehorázne platy i pocit vlastnej dôležitosti, tvrdí exministerka

6:00 Ľudí pracujúcich pre EÚ zasiahla nákaza podobná infekčnému ochoreniu. Zdravý rozum im zastreli nehorázne platy i pocit vlastnej dôležitosti, tvrdí exministerka

ROZHOVOR „Nie je úlohou štátu hovoriť občanovi, že má zdravo jesť a športovať, nosiť reflexné pásky …