Libanonský premiér odstúpil. Dôvodom je napätie s Hizballáhom

4.11.2017 15:05

Libanonský premiér Saad Harírí v sobotu oznámil, že odstupuje z funkcie necelý rok po tom, ako sa ujal úradu. Nečakané oznámenie prišlo po tom, ako navštívil svojho spojenca, Saudskú Arábiu, informujú agentúry AP a DPA.

Libanonský premiér odstúpil. Dôvodom je napätie s Hizballáhom
Foto: TASR
Popis: Saad Harírí

Harírí v televíznom vystúpení ostro kritizoval Irán, ktorý podľa neho ničivým spôsobom zasahuje do arabských záležitostí, a libanonské hnutie Hizballáh, ktoré je podľa neho len predĺženou rukou Iránu, a to nielen v Libanone, ale aj ďalších krajinách regiónu.

Saad Harírí sa stal premiérom koncom roka 2016 a viedol 30-člennú vládu národnej jednoty, do ktorej patril aj militantný šiitský Hizballáh. Tejto vláde sa do značnej miery podarilo ochrániť krajinu pred dôsledkami občianskej vojny v susednej Sýrii.

Jeho demisia pravdepodobne zvýši napätie v Libanone. Harírí v prejave naznačil, že sa bojí o život, a uviedol, že atmosféra v krajine je podobná situácii, aká tam panovala pred zavraždením jeho otca Rafíka Harírího v roku 2005.

Saudská Arábia a Irán podporujú opačné strany konfliktu vo vojnách v Sýrii i Jemene.

Samotný Libanon je ostro rozdelený medzi zástancov Saudskej Arábie, ktorých vedie sunnita Harírí, a tábor podporovateľov šiitskeho Iránu zastupovaný Hizballáhom, píše AP.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Diskusia obsahuje 0 príspevkov Vstúpiť do diskusie Vytlačiť

Ďalšie články z rubriky

Kapitalizmus priniesol zlo. Nepoznám príliš veľa ľudí, ktorým 17. november poskytol slobodu a demokraciu. Mytológii o dobrých Havloch a zlých komunistoch verí čoraz menej ľudí, bije smerák Blaha

17:10 Kapitalizmus priniesol zlo. Nepoznám príliš veľa ľudí, ktorým 17. november poskytol slobodu a demokraciu. Mytológii o dobrých Havloch a zlých komunistoch verí čoraz menej ľudí, bije smerák Blaha

Za socializmu mali ľudia prácu, bývanie, vzdelanie a zdravotnú starostlivosť. Decká nefetovali, nebo…