Kaliňák odstupuje!

12.3.2018 10:24

Minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) končí vo funkcii. Oznámil to v pondelok doobeda vo vyhlásení pre médiá. Kaliňák chce aj týmto krokom zachovať stabilitu na Slovensku. Vražda novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej je pre Kaliňáka vec, s ktorou sa dá podľa jeho slov veľmi ťažko vyrovnať.

Kaliňák odstupuje!
Foto: TASR
Popis: Minister vnútra SR Robert Kaliňák (Smer-SD)

Podpredseda vlády a minister vnútra Robert Kaliňák zvolal o desiatej tlačovú konferenciu k aktuálnej politickej situácii. Kaliňák oznámil, že sa vzdáva svojej funkcie ministra.

„Som povinný napĺňať mandát, ktorý nám dali ľudia na to, aby bolo Slovensko stabilné a aby prosperovalo. Dnes je Slovensko moderná a rozvinutá krajina. Osobitne citlivo vnímam všetky pohyby, ktoré sa dejú na našej politickej scéne. Pozorne vnímam aj názory našich koaličných partnerov a preto si myslím, že jednou z vecí, ako naplniť svoj mandát, je, aby som urobil všetko pre to, aby stabilita na Slovensku ostala zachovaná. Aj preto som sa rozhodol, že na funkciu podpredsedu vlády a minister vnútra rezignujem,“ uviedol dnes Kaliňák, pričom sa poďakoval všetkým policajtom, ktorí spravili zo Slovenska bezpečnú krajinu.

Kaliňák zároveň dodal, že verí, že policajti a vyšetrovatelia dovedú vyšetrenie vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice do konca, keď budú páchatelia a prípadní objednávatelia postavení pred súd.

Verím, že sa stabilizuje situácia na Slovensku

„Verím, že týmto mojím krokom prispejem k tomu, aby sa situácia na Slovensku stabilizovala. Mojím cieľom je, aby si výsledky našej práce ľudia mohli čo najviac užiť a aby sa mohli premietnuť do ich konkrétnych životov," dodal.

Svoje rozhodnutie o rezignácii minister vnútra oznámil predsedovi vlády a aj obom predsedom koaličných strán. „Je dôležité, aby bol tento môj krok vnímaný ako snaha o stabilitu,“ zopakoval Kaliňák s tým, že otázka nástupcu je teraz predčasná.

Státisícové úplatky?

Kaliňák sa dotkol aj obvinení prokurátora Vasila Špirka, ktorý tvrdil, že minister mal brať státisícové úplatky. Viac sme o tom písali TU a TU.

„Pána prokurátora Šprika považujem za fušera. To, že ho oslobodili, je len pre to, že nedokázali, že sfalšoval zápisnicu. Nič však nemení na fakte, že tá zápisnica je falošná a ešte k tomu z iného dátumu. Vecí, ktoré tam pán Špirko bez vedomia zapisovateľky pridal, je príliš veľa. Fakty sú jasné. Je to kandidát OĽaNO a je zaujímavé, že si svoje vystúpenie naplánoval deň pred pochodom, čo svedčí o jeho politickej angažovanosti,“ dodal minister.

„Opozícia má hlavnú snahu, aby šírila lži a vytvorila atmosféru, ktorá sa svojím spôsobom prejavila aj na námestiach. Opoziční poslanci hovoria neustále veci, ktoré sa dajú ľahko vyvrátiť. Keď nemajú šancu poraziť vládu v kvalitnej práci, tak musia klamať,“ skritizoval konanie opozície Kaliňák.

Odstupujúci minister Robert Kaliňák uviedol, že ešte chce doriešiť agendu, ktorú má na stole, v prvé dni rokovania parlamentu predkladá zákony a potom oficiálne podá demisiu.

Kríza a napätie prišli po vražde investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice a po zverejnení Kuciakovho nedokončeného článku. Prezident Andrej Kiska oznámil, že riešenie vidí v zásadnej rekonštrukcii vlády alebo v predčasných voľbách. 

Tieto vyhlásenia Kisku vyvolali nevôľu u premiéra Roberta Fica (Smer-SD). Zmierniť oboch politikov sa pokúsil šéf SNS Andrej Danko rokovaním na Bratislavskom hrade. Jeho výsledkom mala byť spoločná deklarácia, k jednotnému textu však traja najvyšší ústavní činitelia nedospeli.

Opozícia je za predčasné voľby, Smer-SD ich odmieta. SNS je s prezidentom ochotná rokovať a nájsť konštruktívne riešenia. Most-Híd vyhlásil, že chce rekonštrukciu vlády. Rovnako ako opozícia aj on žiadal odchod ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD).

Kaliňák bol ministrom vnútra v prvej (2006 – 2010), druhej (2012 – 2016) aj súčasnej tretej vláde Roberta Fica (Smer-SD). Je jedným zo zakladajúcich členov Smeru-SD a od roku 2004 je podpredsedom strany. Ide už o druhého člena kabinetu, ktorý odchádza po vražde novinára. Minulý týždeň vo funkcii skončil minister kultúry Marek Maďarič (Smer-SD), išlo o jeho osobné rozhodnutie.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: OS
Diskusia obsahuje 0 príspevkov Vstúpiť do diskusie Vytlačiť

Ďalšie články z rubriky

Slováci sú na tom dobre. Nech už vyhrá vo voľbách ktokoľvek, krajina zostane proeurópska, hovorí český ekonóm

0:00 Slováci sú na tom dobre. Nech už vyhrá vo voľbách ktokoľvek, krajina zostane proeurópska, hovorí český ekonóm

REPORTÁŽ „Slováci sú na tom dobre. Nech už tam vyhrá vo voľbách akákoľvek strana, krajina zostane pr…