Islamské škôlky v Rakúsku vraj vychovávajú radikálov. Tvrdí profesor tureckého pôvodu, ktorý prišiel s alarmujúcou štúdiou

21.4.2017 9:44

V susednom Rakúsku fungujú podľa štúdie profesora Ednana Aslana islamské škôlky, ktoré pomáhajú vytvárať takzvanú paralelnú spoločnosť a údajne vychovávajú aj radikálov. Profesor Aslan, ktorý pôsobí na Viedenskej univerzite, varuje pred komplikáciami spojenými s islamskými škôlkami pod kontrolou fundamentalistov.

Islamské škôlky v Rakúsku vraj vychovávajú radikálov. Tvrdí profesor tureckého pôvodu, ktorý prišiel s alarmujúcou štúdiou
Foto: Hans Štembera
Popis: Viedenské islamské centrum
Profesor Ednan Aslan je Rakúšan tureckého pôvodu, ktorý vedie vedeckú skupinu pre výskum islamského náboženského vzdelávania na Viedenskej univerzite. Podľa jeho štúdie navštevuje 150 islamských škôlok v Rakúsku približne 10 000 detí z moslimských rodín. V týchto predškolských zariadeniach sa deti učia o Koráne, podobne ako kresťanské deti o Biblii, ale existujú aj škôlky sponzorované islamskými fundamentalistami, ktoré môžu podľa Aslana vychovávať radikálov.
 
Podľa profesorovej štúdie až štvrtina rakúskych škôlok určených pre moslimské deti vedie svojich zverencov k radikálnemu výkladu Koránu. Ide údajne práve o tie škôlky, ktoré dotujú napríklad salafisti a ďalšie hnutia vyznávajúce mimoriadne konzervatívnu až radikálnu odnož islamu. 
 
„Rodičia posielajú svoje deti tam (do moslimských škôlok), aby sa ubezpečili, že sú v moslimskom prostredí, a naučili sa pár súr (veršov z Koránu), ale neuvedomujú si, že ich odrezávajú od multikultúrnej spoločnosti,“ povedal Ednan Aslan pre AFP. 
 
Na štúdii z minulého roka si podľa rakúskej verzie portálu Local urobili politické body krajne pravicové zoskupenia, ako je napríklad rakúska antiimigračná Slobodná strana Rakúska. Závery štúdie profesora Aslana aj metodológiu, ktorou k nim prišiel, viacerí odborníci spochybňujú.
 
Magazín Biber poslal svoju reportérku v moslimskom odeve, aby išla hľadať miesto pre deti v moslimských škôlkach na rôznych miestach v Rakúsku. V štrnástich zariadeniach sa vraj nepotvrdili tvrdenia profesora Aslana o tom, že časť týchto škôlok pod vplyvom moslimských organizácií alebo hnutí vychováva malých islamských radikálov. 
 
Celý text v angličtine nájdete TU
 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: top
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Kiska sa opäť vzoprel Ficovi a Dankovi! Nesúhlasí, aby udeľovali štátne ceny

15:02 Kiska sa opäť vzoprel Ficovi a Dankovi! Nesúhlasí, aby udeľovali štátne ceny

Prezident Andrej Kiska chce, aby zákon o štátnych cenách posúdil Ústavný súd SR. Hlava štátu súdu na…