Islamisti ovládajú Mósul už dva roky. Koalícia je rozhodnutá zmeniť to. Jeho dobytie bude zrejme kritickým bodom obratu, myslí si Kerry

    0
    Na irackom fronte. (Autor: Instagram: Reprofoto/Peshmerganor)

     “Dnes sa bez zveličovania môžeme tešiť na deň, keď Dáiš úplne vyženieme z Iraku a Sýrie,” povedal Kerry vo Washingtone na stretnutí ministrov zahraničných vecí 40 krajín bojujúcich proti IS, pričom na označenie tejto organizácie použil jej arabský názov.

     Za pravdepodobne “kritický bod obratu” v boji proti IS označil Kerry znovudobytie irackého mesta Mósul, čím by islamisti prišli o dôležitú operačnú základňu. Miliónový Mósul je v rukách Islamského štátu od júna 2014. 

    Kerryho slová potvrdil aj nemecký minister zahraničných vecí Frank-Walter Steinmeier, ktorý povedal, že oslobodenie Mósulu by bolo “rozhodujúcim úderom” zasadeným Islamskému štátu.

    Podľa zúčastnených ministrov nedávne teroristické útoky vrátane toho, pri ktorom vo francúzskom meste Nice zahynulo 84 ľudí, len upevňujú ich spoločné odhodlanie zničiť IS, ako aj “jedovatú ideológiu”, ktorá napĺňa jeho členov a sympatizantov.

    Napriek určitému optimizmu však Kerry vyslovil varovanie, že Islamský štát zostane hrozivou silou, aj keby prišiel o svoj samozvaný kalifát v Iraku a Sýrii. IS “je dostatočne pružný a realistický na to, aby vedel, že sa musí zmeniť. Preto sme teraz svedkami premeny IS… z pseudoštátu na akúsi globálnu sieť, ktorej skutočným cieľom je zabíjať čo najviac ľudí na čo najviac miestach,” povedal Kerry.   

    - Reklama -