Fuj, to je hnus. Ilegálni migranti z Afriky a Blízkeho východu majú problém. Bagety a šaláty im nechutia

    0
    Migranti v tranzitnom tábore (Autor: TASR)

    Hoci mnohí ľudia z Afriky a Blízkeho východu údajne utekajú pred vojnami a hladom, ich správanie tomu často veľmi nenasvedčuje. Niektorí sa sťažujú na ubytovanie, iní na „nudu“ a ďalší zase na stravovanie. A práve to je aj prípad ilegálnych migrantov, ktorí v spomínanom detenčnom centre Yarl’s Wood čakajú na vyhostenie. Väčšina z nich sa sťažuje na to, že im až príliš často servírujú bagety a šaláty.

    Ako uvádza Daily Mail, v centre, ktorého ročné náklady sú asi 100 miliónov libier, sa zdržiavajú predovšetkým ilegálni migranti z Číny, Indie a Afriky. Iba jeden zo siedmich je podľa prieskumu spokojný s každodenným menu, zatiaľ čo pred dvoma rokmi sa o ponúkanej strave vyjadrovala pozitívne minimálne štvrtina z nich. Najväčší problém pre nich predstavuje zloženie menu, ktoré je postavené na západných stravovacích zvyklostiach.

    Ich sťažnosťou sa však britské úrady skutočne zaoberali a šéf inšpektorátu väzníc Peter Clarke vyzval spoločnosť Serco, ktorá centrum prevádzkuje, aby v rámci tvorby menu viac rešpektovala kultúrnu rozmanitosť. „Menu sa skladá z jedál, ktoré pochádzajú zo Západu. Len veľmi zriedka tak majú migranti možnosť konzumovať čínske alebo africké jedlá,“ uznal Clarke a vyzval súkromnú spoločnosť, aby podnikla príslušné kroky k náprave.

    Inšpektorát ďalej uviedol, že jedálne v utečeneckých centrách by mali rešpektovať náboženské a kultúrne požiadavky a reflektovať etnické zastúpenie v skupine ubytovaných osôb. Na druhej strane tamojšia kuchyňa dostala pochvalu za to, že pripravuje vegetariánske jedlá a umožňuje migrantom variť si v kuchyni svoje vlastné jedlá. Ale zďaleka nie všetci zastávajú názor, že by centrum malo sťažnostiam jeho obyvateľov vyhovieť a jedlá prispôsobovať ich zvyklostiam.

    „V prvom rade sú to ľudia, ktorí nemajú vo Veľkej Británii čo hľadať. Mali by byť preto vďační, že sa o nich vôbec postaráme. Niečo také by v mnohých krajinách sveta rozhodne nebolo samozrejmosťou,“ cituje Daily Mail konzervatívneho poslanca Philipa Daviesa s tým, že aktivisti opisujú centrum ako väzenie. „Pritom migranti majú právo mať mobilný telefón, môžu navštevovať aerobik, kurzy jogy a majú k dispozícii ďalšie možnosti kultúrneho i športového uplatnenia.“

    Celý text si môžete v angličtine prečítať TU.

    - Reklama -