Fico si mädlí ruky: Slovenský rozpočet patrí medzi päť najlepších v eurozóne

18.11.2016 17:50

Slovenský rozpočet patrí medzi päť najlepších v eurozóne. Vyzdvihol to dnes premiér Robert Fico (Smer-SD) v reakcii na stredajšie (16.11.) hodnotenie rozpočtu SR na nasledujúce roky zo strany Európskej komisie (EK).

Fico si mädlí ruky: Slovenský rozpočet patrí medzi päť najlepších v eurozóne
Foto: Reprofoto/Facebook: Smer-SD
Popis: Robert Fico

"Slovensko sa opäť zaradilo medzi päť najlepších štátov eurozóny pokiaľ ide o kvalitu rozpočtu. Rozpočet spĺňa všetky veľmi náročné kritériá, ktoré sú v Pakte rastu a stability, alebo ďalšie kritériá, ktoré eurozóna očakáva od členských štátov," zdôraznil predseda vlády.

Slovensko si podľa neho takéto postavenie zabezpečilo už tretíkrát za sebou.

"Podarilo sa nám po úspešnej konsolidácii v rokoch 2012 a 2013 dostať Slovensko z procedúry nadmerného deficitu a rozpočty na roky 2015 a 2016 boli rovnako ako ten budúcoročný plne v súlade s európskymi pravidlami," dodal premiér.

Hodnotenie EK bude ešte prerokované radou ministrov financií eurozóny a následne aj celej EÚ začiatkom decembra. "Slovensko tam ide veľmi komfortne s hodnotením, vo veľmi dobrej skupine," zdôraznil minister financií Peter Kažimír (Smer-SD).

EK tento týždeň oznámila, že len päť krajín eurozóny predstavilo rozpočty plne kompatibilné s pravidlami EÚ. Ide o Estónsko, Holandsko, Luxembursko, Nemecko a Slovensko. Slovensko sa tak rovnako ako v minulých rokoch ocitlo medzi krajinami, ktorým nehrozí revízia navrhnutých národných rozpočtov.

Naopak, šesť členských krajín podľa komisie nedodržiava stanovené rozpočtové a dlhové pravidlá. Ďalší štyria členovia eurozóny sú "v zásade v súlade" s európskymi pravidlami. Do procedúry nadmerného deficitu sú už zaradené Francúzsko, Portugalsko a Španielsko. Grécko hodnotené nebolo, pretože spadá pod samostatný záchranný finančný program.

O návrhu rozpočtu na nasledujúce roky bude Národná rada (NR) SR rokovať už na najbližšej schôdzi, ktorá sa začína budúci týždeň v utorok (22.11.).

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR

Ďalšie články z rubriky

Imigranti vo Zvolene? Kotleba bije na poplach. Čo sa babe chcelo, to sa babe snilo, hovorí Kaliňák

0:00 Imigranti vo Zvolene? Kotleba bije na poplach. Čo sa babe chcelo, to sa babe snilo, hovorí Kaliňák

„Čo sa babe chcelo, to sa babe snilo,“ napísal minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) na sociálnej…