Extrémisti kotlebovci skrotli, Tiso bol zlo, SNP nás zachránilo a reči o hrdosti i holubičom národe

    0
    Na Jankovom vŕšku pri Uhrovci v okrese Bánovce nad Bebravou si pripomenuli 72. výročie SNP (Autor: TASR)

    Slovenské národné povstanie je významným míľnikom v histórií Slovenska. Začalo sa 29. augusta 1944 a partizáni v tomto boji pokračovali až do oslobodenia krajiny na jar 1945. Činy tých, ktorí v boji za slobodu a demokraciu obetovali svoje životy, si uctili aj slovenskí politici.

    SNP zachránilo inak klerofašistický slovenský štát

    Europoslankyňa Monika Flašíková-Beňová píše zostra, že dnes je výročie udalosti, „ktorá zachránila inak klerofašistický slovenský štát pred potupným statusom porazenej krajiny po 2. svetovej vojne“. Podľa jej názoru SNP bolo a ostalo tiež dôkazom, „že ak si aj niektorí šialenci mysleli a myslia (stále, žiaľ), že Tiso a jeho klerofašistický štát ´neboli len zlí´, tak väčšina vedela a vie, že boli“.

    Pri príležitosti výročia spomína na svojich rodinných príslušníkov, dedka, ktorý bol partizán, či strýka, ktorý bol väzňom v koncentračnom tábore. Spomienka na všetkých týchto ľudí má byť mementom, „že ľudstvo je nepoučiteľné a treba mu opakovať a pripomínať, aké príšerné zverstvá a hrôzy sa vo vojnách dejú“, píše na Facebooku europoslankyňa a uzatvára: „Aj preto na Tisovi a jeho režime, a ´štáte´ NEBOLO NIČ DOBRÉ.“

    Kotlebovci po roku skrotli

    ParlamentnéListy.sk zaujímalo, ako si Ľudová strana Naše Slovensko uctí padlých v povstaní tento rok, lebo minulý rok pri tejto príležitosti viali na budove župy čierne zástavy.

    Viac sme o tom písali TU.

    Podpredseda strany pre propagáciu Milan Uhrík na otázku, či sa chystajú nejako osláviť výročie povstania a uctiť si padlých, pre PL.sk iba stroho povedal „Nie, nijako neoslavujeme, nič nerobíme.“ Ďalej sme sa pýtali, či aj tento rok budú viať čierne vlajky, na čo kotlebovec uviedol: „Tento rok nič. Úplne máme svoje životy, pracujeme ďalej.“ Na dodatočnú otázku, či je nejaký dôvod, prečo sa tento rok nič nerobí, Uhrík iba odsekol krátke: „Nie.“

    Hollywood mladých učí zabúdať na hrdinstvá prarodičov

    Rovnako ani predseda výboru pre európske záležitosti Ľuboš Blaha nezabudol. Podľa jeho názoru nie je v našich dejinách nič vlasteneckejšie ako práve SNP. „Je šialené, že dnes sa neonacisti z ĽS NS oháňajú vlastenectvom, no zároveň sa hlásia k nemeckej okupácii a k vypaľovaniu slovenských dedín,“ píše na Facebooku a pokračuje: „Nacisti by nakoniec vykynožili či zotročili aj Slovanov, čiže nie je nič samovražednejšie než naša krajná pravica.“

    Ako ďalej pokračuje vo svojom príspevku, „ešte šialenejšie je, že im to mnohí mladí ´žerú´“, myslí si a uvádza dôvod: „Táto popletenosť je výsledkom hollywoodskej kultúry, ktorá mladých učí zabúdať na hrdinstvá prarodičov a rozcítiť ich pomaly dokáže len americký akčný hrdina, ktorý počas invázie do Iraku ostreľuje ľudí.“

    Zdroj: Facebook/Ľuboš Blaha

    Sme holubičí národ, nikdy nevieme povstať, vzbúriť sa a zabojovať

    K SNP sa vyjadruje aj predstaviteľ opozície, predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár. Na svojom Facebooku píše, že dnešný deň je našou históriou, nesmieme na ňu zabudnúť, dehonestovať ju, či dokonca ignorovať. „Ruku na srdce,“ vyzýva Kollár, „sme národ holubičí, nikdy nevieme povstať, vzbúriť sa a zabojovať.” Na vykreslenie situácie používa príklad so súčasnosti. “Aj dnes, keď vidíme, ako nás Ficov Smer nehorázne okráda, len zašomreme, ale k vážnemu odporu nás to neprebudilo,“ tvrdí a hovorí, že práve preto si musíme vážiť odvahu našich dedov.

    Zdroj: Facebook/Boris Kollár

    Veľká pýcha Slovenska a obeta za národ

    S hlbokou úctou sa skláňa pred všetkými známymi aj neznámymi hrdinami Slovenského národného povstania predseda parlamentu Andrej Danko. „Vojenské vystúpenie slovenského národa proti nehumánnemu nacistickému útlaku, ktoré podporili aj bojovníci mnohých európskych národov bolo, je a navždy ostane veľkou pýchou Slovákov,“ vyjadril sa šéf národniarov prostredníctvom sociálnej siete.

    Europoslanec z hnutia OĽaNO-NOVA Branislav Škripek si myslí, že práve vďaka SNP sme po 2. svetovej vojne stáli na strane víťazov a nie porazených. „Treba oceniť hrdinský postoj armády a dobrovoľníkov,“ píše na sociálnej sieti a pokračuje pripomenutím, že: „Aj dnes je dôležité vedieť sa obetovať za národ a poznať svoju históriu, aby sme sa nedali oklamať lacnou propagandou.“

    - Reklama -