Erdogan tlačí na vstup do EÚ, Tusk s Junckerom mu však na summite NATO pripomenuli niečo iné

    0
    Erdogan počas prejavu na kongrese vládnucej Strany spravodlivosti a rozvoja (AKP) (Autor: TASR)

    Erdogan sa po príchode do sídla Európskej rady nevyjadril pre médiá, v stredu však v Ankare opätovne vyzval EÚ, aby prijala konečné rozhodnutie v otázke členstva Turecka v Únii a aby s jeho krajinou nebolo zaobchádzané ako so “žobrákom” pri bránach Európy. 

    “Európska únia očakáva, že Turecko ustúpi samo,” uviedol Erdogan s odkazom na prístupové rozhovory s Bruselom. Tie sú momentálne na mŕtvom bode. 

    “EÚ a Turecko musia a budú spolupracovať,” napísal na Twitteri hovorca Európskej komisie Margaritis Schinas krátko po začatí trojstrannej schôdzky v Bruseli. Tusk rovnako prostredníctvom Twitteru vyjadril nevyhnutnosť spolupráce s Ankarou a spresnil, že stredobodom rozhovorov s Erdoganom boli otázky spojené s dodržiavaním ľudských práv.

    Vzťahy medzi EÚ a Tureckom sa zhoršili po neúspešnom vojenskom prevrate v júli 2016, po ktorom turecké vládne orgány spustili rozsiahle čistky v štátnom aparáte a pozatýkali stovky politických oponentov a novinárov. K vystupňovaniu napätia došlo počas predreferendovej kampane v niektorých členských krajinách EÚ, ktoré zabránili vystupovať na mítingoch tureckej menšiny členom tureckej vlády. Turci v aprílovom referende o zmene ústavy rozhodli o posilnení právomocí prezidenta Erdogana.

    Predstavitelia EÚ opakovane naznačili, že znovuzavedenie trestu smrti v Turecku by bolo “spúšťacím mechanizmom” pre zastavenie prístupových rokovaní.

    Ešte pred prijatím u Tuska a Junckera sa Erdogan v Bruseli stretol aj s novým francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom. Ten podľa agentúry DPA využil túto príležitosť a vyzval Erdogana, aby sa zasadil za prepustenie zatknutého francúzskeho fotografa Mathiasa Depardona, ktorý začal protestnú hladovku.

    - Reklama -