Dohodne sa Smer so Saskou? Kažimír chce rokovať s liberálmi

    0
    Spoločné zasadnutie poslancov Finančného výboru a Výboru pre európske záležitosti za účasti ministra Kažimíra, ktorý vysvetľoval posledné kroky vlády súvisiace s vývojom v Grécku (Autor: facebook)

    Zmenou zákona o dlhovej brzde by sa totiž podľa ministra mohla z rozpočtu financovať výstavba dopravnej infraštruktúry po tom, keď už nebudú k dispozícii eurofondy. Zákon o dlhovej brzde je však ústavným zákonom, a preto je na jeho zmenu potrebných aspoň 90 hlasov poslancov Národnej rady (NR) SR. Vládna koalícia teda potrebuje aj pomoc opozície.

    „Hneď na prelome tohto a budúceho roka, je moja dohoda s predstaviteľmi SaS, ktorú považujem z tohto pohľadu za najväčšiu stranu, tam začneme rokovať o konkrétnych podmienkach,” opísal Kažimír. Čo sa týka strán vládnej koalície, medzi nimi sa už podľa ministra povedalo, že rezort chce urobiť takúto zmenu. “Samozrejme, o technických detailoch musíme rokovať aj vnútri koalície,” dodal Kažimír.

    Ivan Švejna (Most-Híd) bol ale zatiaľ opatrný, nerád podľa vlastných slov takto hovorí o ústavnom zákone. “My si na odbornej báze sadneme a potom, keď sa dohodneme, pôjdeme s tým von. Ak sa dohodneme,” doplnil Švejna. Podobne aj poslanec Jozef Mihál (SaS) nechce zatiaľ hovoriť o tejto možnej zmene. Rokovania však podľa neho treba začať. “Uvidíme, ktorá strana s čím príde a ako si to bude predstavovať,” dodal.

    Uvoľnenie zákona o dlhovej brzde jednoznačne v televíznej diskusii odmietol poslanec hnutia OĽaNO-NOVA Eduard Heger. Zatiaľ si to v žiadnom prípade nevie predstaviť, chce vidieť v doprave v prvom rade efektivitu výdavkov. “Keď uvidíme efektivitu výdavkov, potom sa môžeme začať baviť,” zdôraznil.

    Financovanie výstavby diaľnic z rozpočtu po uvoľnení dlhovej brzdy je podľa ministra Kažimíra jednou z možností, ako nahradiť eurofondy v doprave. Ako ďalšiu možnosť uviedol iné prerozdelenie eurofondov z aktuálneho programového obdobia. A to tak, aby sa z tých programov, kde sa efektívne nedajú vyčerpať, presunuli do dopravy.

    „My by sme určite chceli viac európskych peňazí na dopravu a na infraštruktúru, ale Komisia má na to iný pohľad. To je presne to, kde potrebujeme viac rokovať v Bruseli,” vysvetlil. Ako tretiu možnosť označil nenahrádzanie eurofondových peňazí na dopravu, čím by sa v podstate spomalila výstavba infraštruktúry a viac by sa štát sústredil na opravu existujúcej cestnej siete.

    - Reklama -