Definitívny koniec čiernej práce na Slovensku? Je rakovina, treba ju vyhubiť, myslí si poslanec a prichádza s návrhom

    0
    Eduard Heger (Autor: TASR)

    “Minulý rok v decembri sme na tlačových konferenciách za účasti zamestnancov, ktorí pracovali na výstavbe diaľnic, ukázali, že títo ľudia napriek tomu, že odvádzali dobrú prácu, nedostali zaslúžene zaplatené a pracovné zmluvy nevideli. Zistili sme, že tento problém sa dotýka mnohých, lebo v našej legislatíve ani nepoznáme trestný čin nelegálneho zamestnávania občanov SR,” vysvetlil Marosz.

    Podľa jeho slov keď niekto nelegálne zamestnáva Ukrajincov či Rumunov, môže páchať trestný čin. “Ale až tisíce občanov SR nevideli pracovné zmluvy a boli len 'kešovaní'. A tento zákon ich má chrániť,” podotkol Marosz.

    Hlavným cieľom ich návrhu je preto zavedenie trestnoprávnej zodpovednosti voči tomu zamestnávateľovi, ktorý využíva závislú prácu fyzickej osoby bez založenia pracovnoprávneho vzťahu, a to rozšírením skutkovej podstaty trestného činu neoprávneného zamestnávania. Ak by bol zamestnávateľ za 24 mesiacov prichytený pri takomto konaní dvakrát, hrozil by mu trest až dva roky vo väzení.

    “Novela Trestného zákona má pôsobiť preventívne, aby si štát a rôzni zamestnávatelia uvedomili, že je potrebné riadne sa postarať o svojich zamestnancov. Aby tí poslední, ktorí betónujú v daždi a mraze, boli reálne chránení,” uzavrel Marosz.

    Heger je presvedčený, že ilegálna práca deformuje podnikateľské prostredie. “Je to rakovina, ktorej bežný poctivý podnikateľ nedokáže konkurovať. Preto ju treba vyhubiť. Pri ilegálnom zamestnávaní ide hlavne o nedôstojné zaobchádzanie s človekom, lebo mu zamestnávateľ upiera práva, ktoré by mu vyplývali, ak by mal zmluvu,” dodal.

    - Reklama -