Budaj sa rozohnil o amnestiách. Mečiarových aj Kováčových. Vraj je medzi nimi priepastný rozdiel

    0
    Ján Budaj, líder Nežnej revolúcie na Slovensku v roku 1989 a poslanec NR SR (Autor: archív JB)

    Poslanec hnutia OĽaNO-NOVA Ján Budaj sa na sociálnej sieti vyjadril k zrušeniu Mečiarových amnestií. Počas svojho života sa ich zrušenia nedočkal exprezident Michal Kováč a po jeho smrti to tiež nevyzerá sľubnejšie. Budaj si myslí, že tí, ktorí dnes chránia záujem expremiéra Vladimíra Mečiara a udržujú tento štát v hanbe, tvrdia, že Mečiarove amnestie nie sú politický ani morálny, ale právny problém.

    Rovnako poukazuje aj na tvrdenie, ktoré v posledných dňoch často počuť z úst slovenských politikov a to, že ak zrušiť Mečiarove amnestie, tak potom zrušiť aj tie Kováčove. „Znie to, na prvé počutie, logicky,“ tvrdí Budaj a pokračuje, „rozdiel medzi nimi je ale priepastný.“

    Podľa jeho názoru je rozdiel medzi týmito dvomi amnestiami vecne, eticky aj politicky – priepastný. „Amnestovanie Kováča ml. bolo jednou z mnohých bežných amnestií smerujúcich ku kriminálnym kauzám súkromných osôb,” píše poslanec za Obyčajných ľudí a pokračuje, že takéto, pre mnohých nesympatické a sporné amnestie súkromných osôb, smú udeľovať prezidenti aj v iných štátoch. Budaj rovnako tvrdí, že v oveľa väčšom rozsahu sa podobné amnestie udeľovali v okolitých štátoch. Ako príklad uvádza napríklad českého exprezidenta Václava Havla, ale našiel ho aj u nás a to amnestie ďalšieho slovenského exprezidenta Rudolfa Schustera.

    Zdroj: Facebook/Ján Budaj

    „Na amnestii M. Kováča mohlo byť ľuďom nesympatické, že ju udelil synovi. Ale inak táto amnestia nemala žiadne dôsledky na charakter štátu,“ vysvetľuje poslanec a obracia pozornosť na Mečiarove amnestie, ktoré nesmerovali k omilosteniu trestnej činnosti súkromných osôb, ale chránili a dodnes chránia zločinne konajúce orgány štátu – tajnú službu. „Kedže je veľmi nepravdepodobné, že by SIS rokovala voči Kováčovi mladšiemu bez Mečiarovho vedomia – potom tu amnestujúci chránil sám seba,“ píše a dodáva: „To je výsmech a exemplárna deštrukcia právneho štátu.“

    - Reklama -