Brusel sa konečne vyslovil. V otázke Katalánska stojí EK pevne pri španielskom premiérovi

11.10.2017 22:25

Európska komisia (EK) dnes uviedla, že stojí pevne za španielskym premiérom Marianom Rajoyom pri tom, ako zvláda záležitosť nezávislosti Katalánska.

Brusel sa konečne vyslovil. V otázke Katalánska stojí EK pevne pri španielskom premiérovi
Foto: TASR
Popis: Španielska polícia v uliciach Barcelony počas referenda o nezávislosti Katalánska.

Podpredseda EK Valdis Dombrovskis konštatoval, že „komisia pozorne sleduje situáciu v Španielsku a opakuje svoju skoršiu výzvu na plné rešpektovanie španielskeho ústavného poriadku“ a podporuje snahy o zaistenie jednoty.

Uviedol, že eurokomisári dnes krátko prediskutovali vývoj v Španielsku. Agentúra AP pripomína, že katalánske úrady sa obrátili na EK, aby pomohli so sprostredkovaním s Madridom, ale Rajoy pomoc Európskej únie nežiadal.

Španielsky premiér Mariano Rajoy dnes požiadal katalánskeho lídra Carlesa Puigdemonta, aby objasnil, či oficiálne vyhlásil alebo nevyhlásil nezávislosť Katalánska. Toto vysvetlenie je podľa Rajoya potrebné predtým, ako španielska vláda prijme ďalšie opatrenia.

Predseda katalánskej vlády Puigdemont v utorok pred regionálnym parlamentom v Barcelone vyhlásil, že Katalánci v referende získali právo na nezávislosť, a aj podpísal deklaráciu o zvrchovanosti. Dodal však, že implementácia výsledku referenda sa o niekoľko týždňov odkladá, aby vznikol priestor pre rokovania s Madridom.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Diskusia obsahuje 1 príspevkov Vstúpiť do diskusie Vytlačiť

Ďalšie články z rubriky

Chránené zvieratá Roberta Fica necítia žiadnu zodpovednosť. Exminister za Smer Pavlis môže za miliónovú odmenu pre ďalšiu advokátsku kanceláriu, upozorňuje OĽaNO

14:30 Chránené zvieratá Roberta Fica necítia žiadnu zodpovednosť. Exminister za Smer Pavlis môže za miliónovú odmenu pre ďalšiu advokátsku kanceláriu, upozorňuje OĽaNO

Poslanci OĽaNO-NOVA Gábor Grendel, Jozef Viskupič a Eduard Heger priniesli do parlamentu osem milión…