Briti si urobili audit, ktorý sa týka prisťahovalcov. Nejde o veľmi pozitívne zistenia

11.10.2017 16:10

Britské úrady vykonali „integračný audit“ a zistili veľmi alarmujúce skutočnosti. V prisťahovaleckej komunite panuje vyššia nezamestnanosť a najmä pakistanské ženy žijú v „paralelnej“ spoločnosti.

Briti si urobili audit, ktorý sa týka prisťahovalcov. Nejde o veľmi pozitívne zistenia
Foto: Facebook,Mack's Pie & Mash
Popis: Vlajka Veľkej Británie

Veľká Británia dopláca na svoju koloniálnu minulosť a štedrú imigračnú politiku, v rámci ktorej sa –  najmä za vlády labouristov – do krajiny prisťahovali státisíce ľudí z krajín tretieho sveta. Ich snaha integrovať sa do britskej spoločnosti je však v mnohých prípadoch viac než nedostatočná. Ako sa už ukázalo v minulých mesiacoch, v niektorých štvrtiach britských miest tvoria predovšetkým moslimskí prisťahovalci väčšinu a nemajú žiadnu motiváciu začleniť sa do spoločnosti.

Ako píše denník Daily Mail, hlavným cieľom auditu bolo zistiť, aké majú ľudia z rôznych sociálnych a etnických skupín šance získať vzdelanie, kvalitnú zdravotnú starostlivosti alebo nájsť si prácu a domôcť sa spravodlivosti. Audit sa začal vlani v auguste na popud šéfky konzervatívcov Theresy Mayovej, ktorá chcela začať riešiť „nerovnosti v spoločnosti“. Podobnými záležitosťami sa pritom tradične zaoberajú skôr labouristi a ľavicové strany všeobecne.

Theresa Mayová

Theresa Mayová. Zdroj: TASR

V každom prípade informácie získané prostredníctvom auditu nie sú príliš pozitívne. Prisťahovalci z krajín tretieho sveta zaostávajú takmer vo všetkých aspektoch každodenného života. Napríklad miera nezamestnanosti v ázijskej či černošskej komunite je oproti väčšinovej spoločnosti takmer dvojnásobná. Tento fakt sa prejavuje aj v porovnaní „bohatstva“ medzi prisťahovalcami a rodenými Britmi. „Dvaja z troch dospelých Britov vlastnia svoj dom, zatiaľ čo u prisťahovalcov sú to len dvaja z piatich.“

Neradostná situácia panuje hlavne medzi pakistanskými ženami, ktoré často ani po mnohých rokoch pobytu vo Veľkej Británii nehovoria po anglicky; a s tým súvisia aj ich ďalšie problémy. „Pakistanské ženy v dôsledku týchto aspektov žijú v podstate v paralelnej spoločnosti a o ich integrácii sa nedá vôbec hovoriť,“ uvádza Daily Mail s tým, že naopak, príslušníci niektorých ďalších komunít sa integrujú úspešne. Denník však neuvádza, o ktorých konkrétne ide.

„Tento audit odhalil veľmi nepríjemné pravdy, ktoré dokazujú, aká vládne v krajine nespravodlivosť v prístupe k vzdelaniu či zdravotnej starostlivosti. Je najvyšší čas ukázať, že táto krajina poskytuje rovnaké príležitosti pre všetkých a nielen pre privilegovaných,“ uviedla na konto auditu vysoká vládna úradníčka v sociálnej oblasti Dame Louise Caseyová, ktorá už pred niekoľkými týždňami navrhovala, aby vláda zaistila prisťahovalcom kurzy anglického jazyka.

Celý text si môžete v angličtine prečítať TU.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: pro
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Kokaín, heroín, pervitín. Žitňanská opäť tvrdo narazila

13:30 Kokaín, heroín, pervitín. Žitňanská opäť tvrdo narazila

Návrh z dielne ministerstva spravodlivosti o čiastočnej dekriminalizácii mäkkých aj tvrdých drog spu…