Brexit môže Londýn ešte veľmi mrzieť. Škótsko hrozí vlastným referendom o odchode zo Spojeného kráľovstva

    0
    Dopravná značka pred sídlom Európskej únie v Bruseli (Autor: TASR)
    O otázke odchodu Británie z Európskej únie dnes v sídle britských premiérov na londýnskej Downing Street 10 rokovali okrem Surgeonovej a Mayovej aj premiéri Walesu Carwyn Jones a Severného Írska Arlene Fosterová. Išlo o prvé takéto stretnutie od roku 2014.
     
    “Mali sme úprimnú výmenu názorov. Musím však priznať, že z veľkej časti to bolo mimoriadne frustrujúce stretnutie,” povedala po rozhovoroch štyroch premiérov Sturgeonová a dodala, že Škótsko sa bude usilovať o “flexibilný” brexit, čo by znamenalo, že by si chcelo zachovať prístup k európskemu jednotnému trhu, aj keď ostatné súčasti Spojeného kráľovstva z neho vystúpia. 
     
    Na základe “tvrdého” brexitu, ku ktorému sa prikláňa Mayová, by Británia prišla o výhodu voľného obchodu s ostatnými 27 členskými štátmi EÚ výmenou za prísnejšie prisťahovalecké zákony.
     
    Britská premiérka pred časom uviedla, že Británia do konca marca aktivuje článok 50 Lisabonskej dohody, čím sa oficiálne začne dvojročný proces odchodu Británie z EÚ. 
     
    V referende, ktoré sa konalo 23. júna, rozhodli britskí voliči o odchode Británie z EÚ. Zatiaľ čo voliči v Anglicku a Walese zahlasovali tesnou väčšinou za brexit, Škóti a Severní Íri boli rozhodne proti.
     
    V júnovom plebiscite až 62 percent Škótov – na rozdiel od väčšiny britských voličov – hlasovalo za zotrvanie Spojeného kráľovstva v EÚ. K výraznejšiemu posilneniu tábora stúpencov škótskej nezávislosti napriek tomu nedošlo: tesná väčšina voličov stále podporuje zotrvanie v Británii.
     
    - Reklama -